Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > "Żadnej pomocy znikąd". Rolnicy pozostawieni sami sobie po gradobiciu
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:44

"Żadnej pomocy znikąd". Rolnicy pozostawieni sami sobie po gradobiciu

AGROunia/Facebook
AGROunia/Facebook

- 24 czerwca była straszna burza, był straszny grad, o wielkości jajka kurzego, który trwał pół godziny. Poniszczył uprawy, zniszczone zostały dachy i drogi dojazdowe do pól - mówi jedna z mieszkanek województwa świętokrzyskiego na nagraniu udostępnionym przez AGROunię.

Uprawy w miejscowościach Gaik, Sudół, Kujawki, Kwaszyn oraz Dębiany zostały całkowicie zniszczone. Na miejscu po gradobiciu pojawiła się Marta Przybyś z AGROunii, by spotkać się z poszkodowanymi rolnikami.

"Nie da się opisać, jak to jest, jak się traci wszystko"

Jak mówili rolnicy na nagraniu zamieszczonym przez AGROunię, burza, która trwała zaledwie 30 minut zabrała im wszystko. Mieszkańcy ze łzami w oczach podkreślali, że dziś nie wiedzą, co mają zrobić.

- My z tego żyjemy, nie będziemy mieli żadnych środków do życia. Niestety - mówi jedna z mieszkanek.

- Nikt się nie odezwał. Cisza - dodaje druga.

"Żadnej pomocy znikąd"

A co z pomocą dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego?

- Na ten czas wiemy tyle, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umywa ręce, nie mamy kontaktu, nikt się nie interesował. Na czas obecny nikt nam nie pomaga. Zostaliśmy z niczym, bez upraw, bez ubezpieczenia - zaznaczyła mieszkanka województwa świętokrzyskiego.

Jak przypomniała Marta Przybyś, AGROunia jeszcze na początku roku zwracała się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie problemu z ubezpieczeniami. Problem, który nie został wtedy rozwiązany, teraz w najgorszy sposób odbił się na mieszkańcach województwa świętokrzyskiego.

- Trudno powiedzieć, co teraz. Co robić? Żadnej pomocy znikąd. Zostaliśmy na niczym - dodał jeden z rolników.

Całe nagranie można zobaczyć >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: AGROunia/FB