RolnikInfo.pl
barszcz

barszcz.edu.pl

Wróg, który po cichu niszczy pracę rolników. Powstała mapa do walki z zagrożeniem

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W czerwcu przegłosowano uchwalenie ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Kwestia dotyczy zwierząt, roślin, grzybów i innych organizmów, które wskutek swojej ekspansji w nienaturalnym dla nich obszarze stwarzają zagrożenie dla środowiska i zaburzają jego funkcjonowanie.

Kwestia ma istotny wpływ na rolnictwo - obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w uprawie roślin. Wrogiem numer jeden jest tutaj barszcz Sosnowskiego, którego interaktywną mapę można znaleźć pod adresem barszcz.edu.pl. 

Zapisy prawne wobec gatunków inwazyjnych

Ze względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze.

Najpopularniejszym gatunkiem inwazyjnym w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a wśród zwierząt jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz i część żółwi.

Dlaczego w polskim Sejmie podjęto uchwałę dotyczącą bezwzględnej eliminacji gatunków inwazyjnych? Jak się okazuje, wynika to z potrzeby dostosowania polskiego prawodawstwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2015 roku.

ursus

Koniec słynnej marki Ursus. Sąd ogłosił upadłość spółki

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z nowymi zapisami prawnymi przez polską granicę nie będą już wpuszczane transporty z gatunkami, które uznawane są za inwazyjne. Te, które mimo wszystko znajdą się na terenie Polski, będą odsyłane do kraju, z którego pochodzą.

Walka z barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego (a także barszcz olbrzymi) to prawdziwa zmora samorządów, które wykonują syzyfową pracę, co roku pozbywając się nieproszonego i niezwykle upartego gościa. 

Barszcz zabiera miejsce do bytowania innym roślinom i doprowadza do degradacji środowiska. Ponadto jego sok ma drażniący efekt na ludzką skórę, co sprawia, że jego usuwanie musi odbywać się w bardzo ostrożny sposób.

Ten inwazyjny gatunek cechuje się pokaźnymi rozmiarami, dochodzącymi nawet do kilku metrów, a także białymi kwiatostanami zebranymi w baldach. 

Jak możemy walczyć z barszczem Sosnowskiego? W sieci pojawił się portal pod adresem barszcz.edu.pl, gdzie istnieje możliwość anonimowego zgłoszenia lokalizacji tego gatunku.

Po zgłoszeniu lokalizacji barszczu Sosnowskiego, uprawnione osoby weryfikują prawdziwość zgłoszenia, po czym nanoszą je na mapę.

Działanie to z pewnością pomoże lokalnym władzom w bardziej efektywnym pozbywaniu się barszczu Sosnowskiego z terenu naszego kraju. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptaków

  • W bunkrze grzybiarze znaleźli jelonka. Strażacy ruszyli na ratunek

  • Koszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: barszcz.edu.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >