Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zapowiadane podwyżki w dopłatach, tylko dla określonej grupy rolników. O ile więcej dostaną?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 18.01.2024 15:25

Zapowiadane podwyżki w dopłatach, tylko dla określonej grupy rolników. O ile więcej dostaną?

stado bydła, plik banknotów
Pixabay/Alexas_Fotos Pixabay/adnovak

Resort rolnictwa pozytywnie rozpatrzył wnioski KRIR w związku z płatnościami ONW dla rolników, którzy posiadają zwierzęta. Zmiany stawek w płatnościach, przyjął Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Teraz wystarczy czekać, aż Komisja Europejska da zielone światło.
 

Dla kogo obiecane podwyżki?

W grudniu 2023 roku, Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wnioski do ministerstwa rolnictwa w związku ze zmianą stawek płatności ONW dla rolników, posiadających zwierzęta żywiące się trawą. 

- Mając na uwadze potrzebę złagodzenia trudności występujących na obszarach górskich i podgórskich dokonana została analiza płatności ONW, udzielanych w ramach Interwencji I 9. Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – czytamy w oficjalnym komunikacie KRIR.

Krajowa Rada tłumaczy skąd takie zmiany, otóż wynika to, ze zmniejszonej skali produkcji oraz wysokich kosztów subiektywnych w gospodarstwach rolnych położonych w obszarach górskich i podgórskich. To właśnie w tych obszarach utrzymanie opłacalności produkcji zwierzęcej stawało się wyzwaniem.
 

Agnieszka z "Rolnik szuka żony" ma ogromne gospodarstwo. Widok zwala z nóg

Nowe stawki dla obszarów górskich i podgórskich

W rezultacie zmian w płatnościach, nowe stawki od 2024 roku będą następujące:

  1. wzrost z 550 zł/ha UR/rok do 676 zł/ha UR/rok na obszarach strefy II ONW typu specyficznego podgórskiego;
  2. wzrost z 750 zł/ha UR/rok do 829 zł/ha UR/rok na obszarach ONW typu górskiego;

Proporcjonalnie do wyższych płatności ONW( z 0,5 DJP do 0,3 DJP) pod względem charakterystyki produkcji w tych regionach, ma być propozycja zmniejszenia wymogu minimalnej obsady zwierząt trawożernych (bydła czy owiec).

-Zaplanowane zmiany zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 podczas posiedzenia w dniu 22 listopada 2023 r. Kolejnym etapem będzie przedstawienie tych zmian Radzie Ministrów oraz Komisji Europejskiej celem akceptacji- czytamy na portalu "agroprofil.pl" .

Warto zaznaczyć, że MRiRW utrzyma wsparcie dochodów wiążących się z produkcją bydła na lata od 2023 do 2027 roku.
 

Upowszechnienie płatności względem hodowców bydła

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała, że uprzednio przeprowadzone analizy, wykazały trudności w sektorze hodowców bydła w całym naszym kraju w podobny sposób. 

W związku z tym, aby zahamować spadek produkcji w tym sektorze, skierowano płatności do hodowców bydła w całym kraju oraz z uwzględnieniem wszystkich ras. Płatność do bydła oraz do krów będzie miała zatem charakter powszechny. 

Mając na uwadze poziom trudności rolników z województw, których średnia wielkość gruntów rolnych jest niższa od średniej krajowej, (dotyczy się to rolników z województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego), ci hodowcy mogą ubiegać się o płatność do bydła/krów posiadając tylko 1 sztukę kwalifikujących się zwierząt. W przypadku reszty województw może to być co najmniej 3 sztuki.