Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zmiany w dopłatach Ekoschematu. To kolejne obowiązki dla rolników
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 19.01.2024 12:13

Zmiany w dopłatach Ekoschematu. To kolejne obowiązki dla rolników

pieniądze
Iberion

Od nowego roku rolnicy, którzy realizują ekoschemat: Dobrostan zwierząt, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają dopłat bezpośrednich. Sprawdziliśmy, na czym będzie polegać nowy obowiązek rolników.

Obowiązek szkoleniowy dla hodowców

Celem ekoschematu Dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i powszechnie stosowane praktyki - podaje strona rządowa.

Rolnik, który strać się będzie o dopłaty bezpośrednie w ramach tego ekoschematu, będzie zmuszony przejść wymagane, jednorazowe szkolenie z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Taki wymóg ma być wprowadzony w życie od kampanii w 2024 roku.

Wprowadzenie obowiązku odbycia tego szkolenia wynika z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ceny jaj poszybują w górę. Ile będziemy musieli zapłacić na Wielkanoc?

Tematyka wymaganych szkoleń

Rolnicy szkolić będą się m.in. w ośrodkach doradztwa rolniczego w ramach interwencji I.14.1 Doskonalenie zawodowe rolników. Głównymi zagadnieniami szkolenia będą metody chowu i hodowli, stosowane w produkcji zwierzęcej, mające zmierzać do ograniczenia stosowania antybiotyków. 

Zakres tematyczny obejmie zagadnienia ogólne dotyczące stosowania antybiotyków i zjawiska antybiotykoodporności, a także zagadnienia szczegółowe dotyczące zapobiegania chorobom i ograniczaniu konieczności stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w hodowlach przeżuwaczy, koni, świń i drobiu poprzez przestrzeganie wymagań higienicznych, polepszanie poziomu dobrostanu oraz stosowanie profilaktyki oraz zasad bezpieczeństwa biologicznego - czytamy na "Tygodnik-rolniczy.pl"

Według resortu rolnictwa, redukcja antybiotykoterapii w produkcji zwierząt w gospodarce będzie stosowana według zasady - im mniej, tym lepiej. 

Podstawowe warunki do spełnienia

Wymagania wspólne w ekoschemacie Dobrostan zwierząt:

1. Posiadanie odpowiedniej siedziby stada zarejestrowanej zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w przypadku drobiu – numer zakładu drobiu.
2. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
3. Zwierzęta objęte wymogami są oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy).
4. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany jest do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (wymóg od 2024 r.).
5. Rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt (w przypadku bydła nie dotyczy praktyk polegających na zapewnieniu wypasu, wybiegu, ściółki, a także późniejszego odsadzania cieląt w odniesieniu do krów mlecznych)
 

Od 15 marca do dnia 21 marca 2024 roku rolnik, który realizuje Ekoschemat Dobrostan zwierząt składa do ARiMR następujące dokumenty:

  • złożenie rejestru sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym (jeżeli lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym nie dłużej niż 14 dni w okresie okołoporodowym) - w przypadku wszystkich praktyk realizowanych w ramach wariantu Dobrostan loch,
  • złożenie rejestru terminów odsadzania prosiąt - w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt,
  • złożenie rejestru terminów odsadzania cieląt - w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt,
  • złożenie oświadczenia o zapewnieniu zwierzętom utrzymania na ściółce - w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce (jeśli nie przekazano zdjęcia geotagowanego),
  • złożenie rejestru wybiegu/oświadczenia o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych lub rejestru wybiegu/ oświadczenia o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek lub rejestru wybiegu/ oświadczenia o zapewnieniu wybiegu dla opasów - w przypadku realizacji praktyki wybieg,
  • złożenie oświadczenia o zapewnieniu kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby,
  • złożenie oświadczenia o zapewnieniu indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby,
  • złożenie oświadczenia o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni dla koni,
  • złożenie oświadczenia o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz.