RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 200 tys. zł na rolnika. ARiMR przyjmuje wnioski tylko do 29.09
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.09.2023 19:30

200 tys. zł na rolnika. ARiMR przyjmuje wnioski tylko do 29.09

rolnik podlewający rośliny w szklarni
unsplash.com

Młodzi rolnicy mają okazję zdobyć wsparcie finansowe w wysokości aż 200 tys. zł, ale czas na składanie wniosków szybko ucieka. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje dokumenty tylko do 29 września 2023 roku. To szansa dla wielu rolników, która pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Kto może skorzystać z premii?

Warto podkreślić, że o przyznanie tej hojnej pomocy finansowej mogą ubiegać się osoby w wieku od 18 do 40 lat, nieukończone 41 lat na dzień złożenia wniosku. Ważnym kryterium jest również rozpoczęcie działalności rolniczej lub jej prowadzenie nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Niezbędne jest posiadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa oraz odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub zobowiązanie do ich uzupełnienia w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty premii.

Warto zauważyć, że wsparcie nie przysługuje gospodarstwom, które prowadzą plantację roślin wieloletnich na cele energetyczne czy hodowlę pewnych zwierząt. Pieniędzy nie można również przeznaczyć na zakup gruntu od rodziny lub na budowę na gruncie, który nie należy do wnioskodawcy.

Jak przebiega wypłata premii?

Dofinansowanie ma charakter ryczałtu i wynosi ogromne 200 tys. zł. Jest to kwota, która jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza, w wysokości 140 tys. zł, przysługuje po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, a druga – 60 tys. zł – zostanie przekazana na konta młodych gospodarzy po skutecznej realizacji biznesplanu. Trzeba pamiętać, że premię można uzyskać tylko raz i to wyłącznie jedno z małżonków gospodarstwa rolnego.

Na co można przeznaczyć przyznane środki?

Otrzymane środki muszą być przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Co najmniej 70 proc. kwoty premii należy zainwestować w środki trwałe, co otwiera szerokie możliwości. Wsparcie finansowe może być wykorzystane na zakup gruntów rolnych, nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, w tym sprzętu komputerowego, niezbędnego do produkcji rolniczej lub przygotowania produktów do sprzedaży. Można także wydać te środki na zakup zwierząt gospodarskich lub na budowę i modernizację budynków gospodarczych. Pozostałe 30 proc. kwoty premii może być przeznaczone na zakup środków do produkcji rolnej, takich jak pasza dla zwierząt, środki ochrony roślin, paliwo rolnicze, nawozy sztuczne i organiczne.

Czas na składanie wniosków jest ograniczony, dlatego wszystkich młodych rolników zachęcamy do jak najszybszego działania. To unikalna okazja, która może znacząco wesprzeć rozwój gospodarstwa rolnego oraz otworzyć nowe perspektywy na polskim rynku rolniczym. Nie przegap tej szansy, składaj wniosek do ARiMR przed 29 września 2023 roku!

Tagi: ARiMR