Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Tranzyt ukraińskich produktów. Wypowiedział się przedstawiciel USA
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.09.2023 19:34

Tranzyt ukraińskich produktów. Wypowiedział się przedstawiciel USA

ambasador USA i szef polskiego resortu rolnictwa
MRiRW

13 września 2023 roku odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, którym towarzyszył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Rozmowy dotyczyły m.in. tematu tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych przez teren Polski. 
 

Wojna w Ukrainie a tranzyt produktów rolno-spożywczych

Wojna w Ukrainie nie ustaje; podobnie jak problemy dotyczące tranzytu i importu niektórych produktów rolno-spożywczych do krajów Unii Europejskiej – w tym Polski. 

13 września 2023 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z przedstawicielem USA – ambasadorem Markiem Brzezińskim, by przedyskutować kwestię lepszej organizacji tranzytu produktów ukraińskich przez teren Polski. 

Minister Telus podkreślił zaangażowanie Polski w tworzenie tzw. korytarzy solidarnościowych, które mają umożliwić przepływ ukraińskich produktów rolno-spożywczych poza granice Unii Europejskiej, tam, gdzie są potrzebne. Szef resortu rolnictwa odniósł się także do znaczenia rozbudowy infrastruktury do przechowywania zbóż oraz usprawnienia transportu kolejowego. Zachęcał także stronę amerykańską do aktywnego udziału w projektach służących temu celowi.

Tranzyt - tak, import - nie

Minister Telus wyraził potrzebę przedłużenia zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Polski po 15 września 2023 roku. Przekonywał, że w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost ilości ukraińskich produktów rolnych przewożonych tranzytem przez Polskę, wyrażając gotowość Polski do pomocy Ukrainie na wielu płaszczyznach, z poszanowaniem interesów polskiego rynku.

Przypomnijmy: 12 września 2023 roku polski rząd przyjął uchwałę o zakazie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy po 15 września 2023 roku – nawet w sytuacji, gdy taki zakaz zostanie zniesiony przez Komisję Europejską. 

USA a tranzyt produktów ukraińskich

Ambasador Brzeziński podkreślił znaczenie sprawnego tranzytu ukraińskich produktów rolnych i wyraził gotowość USA do rozważenia form wsparcia w tej kwestii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przekazało informacji, by ambasador miał odnieść się w jakikolwiek sposób do zapowiadanego przez polski rząd przedłużenia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na teren Polski. 

Spotkanie z amerykańskim dyplomatą stało się dodatkowo okazją do ponownego przedstawienia polskich postulatów dotyczących dostępu polskiej żywności, takiej jak jabłka i mięso wołowe, na rynek amerykański. Strona amerykańska zapewniła, że będą podejmowane dalsze kroki w tej sprawie.

Warto dodać, że Stany Zjednoczone są jednym z głównych partnerów Polski w handlu rolno-spożywczym, a wartość eksportu do USA w 2022 roku osiągnęła rekordowe 770 milionów EUR.

W ciągu ostatnich lat największym zainteresowaniem na rynku amerykańskim cieszyły się polska czekolada i produkty zawierające kakao, mięso wieprzowe oraz filety i przetwory rybne.

 

źródło: MRiRW

Tagi: MRiRW