Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Czy będą kolejne protesty rolników? Wszystko na to wskazuje
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 24.07.2023 19:00

Czy będą kolejne protesty rolników? Wszystko na to wskazuje

Traktor na polu
unsplash.com

Obserwowane w ostatnim czasie zachowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące dzierżawionych gruntów wywołują liczne kontrowersje wśród rolników. Wiele z nich nie wyklucza kolejnych protestów.

Ziemia nie wraca do rolników

Środowisko rolników wyraziło w ostatnim czasie niezadowolenie związane z działalnością KOWR. Powodem wielu kontrowersji są grunty, które zgodnie z prawem powinny wracać do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa po wygaśnięciu okresu dzierżawy. Takie ziemie mogą następnie trafiać w ręce rolników. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Kontrowersje wśród działalności KOWR

Zgodnie z informacją przekazaną przez Dziennik Gazeta Prawna, napięta atmosfera wokół dzierżawionych gruntów rozpoczęła się od przedłużenia przez KOWR umowy ze spółką Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Babinek, która od 30 lat dzierżawi 700 ha. Rolnicy liczyli, że na część ich gruntów zostanie ogłoszony przetarg.

Paweł Toporek z Komitetu Protestacyjnego Rolników ze Szczecina wskazuje, że zgodnie z przepisami z 2011 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa duże spółki powinny wyłączyć 30 proc. powierzchni użytków i zwrócić je do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Część z nich nie zrobiła tego i był to właśnie jeden z powodów utraty prawa pierwszeństwa do jej nabycia po cenie ustalonej zgodnie z ustawą, a także do przedłużenia jej dzierżawy bez przetargu.

Rolnicy nie wykluczają protestów

Paweł Toporek w rozmowie dla Dziennika Gazety Prawnej komentuje sytuację związaną z decyzjami PRP Babinek dotyczącymi zaniechania zwrócenia użytków rolnych do Skarbu Państwa. Jak sam podkreślił, „Tak się nie stało, bo spółce przedłużono umowę na kolejne 20 lat. Ale to niejedyny przykład, gdy ziemia, zamiast trafić na przetarg, zostaje w rękach dotychczasowych dzierżawców, którymi są duże przedsiębiorstwa. Mimo że utraciły prawo do jej nabycia w drodze bezprzetargowej, a rolnicy wnioskują o ziemie, których im brakuje”.

Na początku lipca Komitet Protestacyjny Rolników ze Szczecina zawarł z resortem porozumienie i strajk przed szczecińskim KOWR został zawieszony. W obecnej sytuacji rolnicy nie wykluczają jednak rozpoczęcia kolejnych protestów.