RolnikInfo.pl
jabłka

unsplash.com / fot. N. Grainger

Dramatycznie niskie ceny jabłek. Sadownicy załamują ręce

28 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Sytuacja finansowa producentów jabłek w Polsce nie jest godna pozazdroszczenia. We wschodnich częściach kraju zbyt na owoce jest niewielki, a ceny szorują po dnie - za kilogram jabłek przemysłowych płaci się obecnie około 30 groszy, a jabłek konsumpcyjnych - od 60 do 70 groszy.

Smutne informacje z sektora sadowniczego wyjątkowo gorzko pobrzmiewają w Światowym Dniu Jabłek, który przypada 28 września.

Polscy sadownicy o wyjątkowo niskich cenach jabłek

W polskich mediach szerokim echem odbiły się doniesienia dotyczące protestu producentów jabłek przed siedzibą firmy Jeronimo Martins, właściciela sklepów sieci Biedronka. Rolnicy wskazywali, że promocje w sklepach mają wpływ na ich finanse, bowiem owoce są kupowane od sadowników po skandalicznie niskich cenach.

Pomimo manifestacji niezadowolenia ze strony producentów jabłek, sytuacja nie uległa zmianie na lepsze. Jak opisuje portal Sadyogrody.pl, rolnicy w powiatach opatowskim i sandomierskim zmagają się m.in. z bardzo niskim popytem na jabłka.

Kolejną bolączką są ceny owoców - we wspomnianych powiatach ceny w skupach za kilogram jabłek przemysłowych wynoszą nawet 30 groszy, a za kilogram jabłek konsumpcyjnych - od 60 do 70 groszy.

rolnicy

Rolnicy wyznaczali granicę działki rolnej. Doszło do awantury

CZYTAJ DALEJ

Smutny Światowy Dzień Jabłka

Negatywne nastroje sadowników są potęgowane rosnącymi kosztami pracy. Rolnicy nie kryją swoich obaw w związku z zapowiadanymi podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu.

Producenci jabłek twierdzą, że jedyną dostępną deską ratunku jest teraz przechowanie owoców i czekanie do maja lub czerwca na lepsze ceny i większy popyt. Czy jednak nadzieje sadowników nie są płonne? Niestety nikt nie ma w tej kwestii prostej recepty na rozwiązanie bolesnego problemu nieopłacalności produkcji jabłek.

Informacje z branży sadowniczej wybrzmiewają wyjątkowo gorzko w cieniu Światowego Dnia Jabłek, który przypada we wtorek 28 września. Co ciekawe, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła bieżący rok Rokiem Owoców i Warzyw.

Tegoroczne zbiory jabłek w Polsce sadownicy szacują na poziomie 3 milionów ton. Główny Urząd Statystyczny ocenia, że ilość zebranych owoców sięgnie pułapu 3,6 miliona ton.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Francja: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem wirusa świńskiej grypy u człowieka

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
grzybiarz

Biznes

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Czytaj więcej >