RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dwucyfrowe podwyżki cen państwowych gruntów rolnych. KOWR ujawnił dane
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.10.2023 18:06

Dwucyfrowe podwyżki cen państwowych gruntów rolnych. KOWR ujawnił dane

pola widziane z lotu ptaka
unsplash.com

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał w ostatnich dniach informacje na temat zmian cen państwowych gruntów rolnych w Polsce. Okazuje się, że wzrost jest znaczny: wynosi średnio 27 proc. rok do roku. Średnia cena sprzedaży państwowych gruntów rolnych w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosła ponad 52 tys. zł za 1 ha.

Ceny gruntów państwowych. Różnice między regionami

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przedstawił najnowsze dane dotyczące cen gruntów rolnych w Polsce. W pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano znaczący wzrost cen, osiągając imponujący poziom 27 proc. Średnia cena za hektar państwowych gruntów rolnych wyniosła ponad 52 tys. zł.

Analiza KOWR ujawniła istotne różnice cenowe między regionami. Na czele stawki znalazły się województwa dolnośląskie i kujawsko-pomorskie, gdzie średnie ceny przekroczyły 60 tys. zł za hektar. Z kolei województwo mazowieckie zanotowało najniższe ceny, oscylujące wokół 28,5 tys. zł za hektar. 

Analiza cen nieruchomości rolnych o różnych powierzchniach

Jak informuje KOWR, najwyższe średnie ceny za państwowe grunty rolne były za obszary o powierzchni do 2 ha – za każdy hektar trzeba było zapłacić 58 tys. zł. Za powierzchnie rolne rzędu 2,01 - 9,99 ha należało średnio zapłacić 45,6 tys. zł za 1 ha. Z kolei jeszcze taniej kosztowały największe obszary (10 - 99 ha), gdzie średnia cena wynosiła 43,6 tys. zł za 1 ha. Większość umów dotyczyła nabywania gruntów o powierzchni do 2 ha (97 proc. wszystkich zawartych umów na sprzedaż).

Sprzedaż gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2023 roku

Mimo zakładanej sprzedaży 5 265 ha gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na cały rok 2023, w pierwszym półroczu sprzedano jedynie 1 747 ha. To oznacza, że wykonano zaledwie 33 proc. planu rocznego. Dalsze analizy wykazują znaczne zróżnicowanie w wykonaniu planów między oddziałami KOWR. Oddziały gorzowski, kielecki i warszawski osiągnęły sprzedaż na poziomie 61-82 proc., podczas gdy oddziały częstochowski, białostocki i poznański zanotowały jednocyfrowe wyniki, nie przekraczając 12 proc. planu rocznego.

Nie trzeba podkreślać, że obecny trend dwucyfrowego wzrostu cen gruntów rolnych ma istotne konsekwencje dla rolnictwa w Polsce. Rolnicy muszą szybko dostosować się do nowych warunków rynkowych, a decydenci powinni zwrócić uwagę na konieczność wsparcia sektora w obliczu tych wyzwań.

 

 

źródło: portalspozywczy.pl, KOWR

Tagi: KOWR