Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > GIW: dwa nowe ogniska ASF w Polsce
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 18.06.2023 11:00

GIW: dwa nowe ogniska ASF w Polsce

dzik
unsplash.com

Narasta problem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce: Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na mapie Polski nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, podczas gdy czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim.

Polska: dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń

Na mapie, która dokumentuje występowanie ognisk i przypadków, prowadzonej przez Główny Inspektorat Weterynarii, pojawiły się nowe informacje o pojawieniu się nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach świń w Polsce. 

Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, gminie Wohyń. Czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim, gminie Banie Mazurskie.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i Europie

Według najnowszych danych z 12 czerwca 2023 roku, na terenie Unii Europejskiej Rumunia notuje największą liczbę ognisk ASF świń, która wynosi aż 83. Warto jednak zauważyć, że pojedyncze ogniska ASF wystąpiły również w innych krajach na Starym Kontynencie. Polska zanotowała cztery ogniska, Niemcy – jedno, Włochy i Grecja – po trzy. 

Największa liczba ognisk wśród populacji dzików została stwierdzona w Polsce, gdzie ich liczba wyniosła 1711. Następnie plaga dotknęła Niemcy, gdzie zarejestrowano 639 ognisk, oraz Włochy, gdzie stwierdzono 578 ognisk ASF u dzików. 

Sytuacja jest dynamiczna i wymaga podjęcia skutecznych działań w celu opanowania rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród populacji świń i dzików. Wszyscy rolnicy oraz hodowcy świń powinni przestrzegać ścisłych zasad bioasekuracji i bezzwłocznie zgłaszać wszelkie podejrzane objawy chorobowe w stadach świń odpowiednim służbom weterynaryjnym.

ASF: zmora zwierząt i ludzi, na którą nie ma remedium

Afrykański pomór świń (ASF) to niebezpieczna choroba wirusowa, która stanowi poważne zagrożenie dla populacji świń na całym świecie. Jednym z charakterystycznych i alarmujących objawów ASF jest wysoka śmiertelność u zarażonych zwierząt. Choroba może prowadzić do nagłych i znaczących spadków populacji świń, co ma poważne konsekwencje dla gospodarki rolniczej oraz dostępności żywności.

ASF jest szczególnie niebezpieczne ze względu na jego łatwość przenoszenia się między zwierzętami. Wirus może być przenoszony przez dzikie świnie, owady, zarażone produkty mięsne oraz inne przedmioty, które miały kontakt z zainfekowanymi zwierzętami. Wystarczy niewielka ilość wirusa, aby zarazić całe stada świń.

Choroba objawia się poważnymi zaburzeniami układu oddechowego, gorączką, zmęczeniem, utratą apetytu, a także krwawieniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Zarażone zwierzęta często wykazują apatię, trudności w poruszaniu się, a ich skóra może być sinawa lub wykazywać inne nieprawidłowości.

ASF nie ma skutecznego leczenia ani szczepionki. Jedynym sposobem zwalczania tej choroby jest natychmiastowe wykrywanie i izolowanie zainfekowanych zwierząt oraz eliminacja ognisk ASF. Konieczne jest również przestrzeganie ścisłych zasad bioasekuracji, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.