Kontrola kraju pochodzenia produktów
Na środowej naradzie pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa zostały omówione kwestie związane z poprawnym oznaczeniem kraju pochodzenia produktów spożywczych oraz opublikowaniem list importerów zboża.
Pochodzenie produktów spożywczych
Według obowiązujących przepisów celnych, kraj pochodzenia produktu to kraj, w którym towar ten został całkowicie uzyskany, np. zebrany, wyhodowany, urodzony, upolowany czy też złowiony. Natomiast miejsce pochodzenia, to miejsce, z którego pochodzi dana żywność, ale które nie jest krajem jego pochodzenia.
Ochrona polskich rolników
W środę 27 września odbyła się narada z udziałem przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej i służb kontrolnych podległych resortowi rolnictwa, pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa.
Narada ta była poświęcona usprawnieniu funkcjonowania kontroli tak, aby zostały wyeliminowane wszelkie nieprawidłowości w oznakowaniu produktów rolnych, a zwłaszcza w zakresie kraju pochodzenia. Głównym celem rozmów jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie możliwe wprowadzanie na rynek produktu rolnego pochodzącego z innego kraju jako produktu polskiego.
Sprawa list importerów zboża
Kolejnym poruszonym tematem była kwestia opublikowania list importerów zboża. Minister Telus zaznaczył, że jest zwolennikiem opublikowania takiej listy, ale jedynie pod warunkiem, że będzie ona kompletna.
Natomiast sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk jednoznacznie stwierdził, że nie może przekazać takiej listy, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, byłoby to równoznaczne ze złamaniem tajemnicy skarbowej, za co grozi odpowiedzialność karna w wysokości trzech lat pozbawienia wolności.