Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Mądry rolnik ma ich u siebie bez liku. Wielu jednak nie ma pojęcia
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.09.2023 11:18

Mądry rolnik ma ich u siebie bez liku. Wielu jednak nie ma pojęcia

osoba trzymająca w dłoni grudkę ziemi
unsplash.com

Artykuł opublikowany w prestiżowym magazynie naukowym "Nature" rzuca nowe światło na rolę popularnych, choć nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka dżdżownic w produkcji żywności na skalę globalną. Badania podkreślają, że te niepozorne stworzenia są kluczowymi inżynierami ekosystemów glebowych, odpowiadając za około 6,5 proc. światowej produkcji zbóż (kukurydzy, ryżu, pszenicy, jęczmienia) i 2,3 proc. produkcji roślin strączkowych. 

140 mln ton żywności rocznie dzięki aktywności dżdżownic

W magazynie naukowym "Nature" został opublikowany w ostatnim czasie artykuł pt. "Dżdżownice znacząco przyczyniają się do globalnej produkcji żywności" (ang. "Earthworms contribute significantly to global food production") autorstwa Stevena J. Fonte, Mariana Hsieh i Nathaniela D. Muellera. 
Analizując dane z map liczby dżdżownic, właściwości gleby oraz plonów, naukowcy doszli do wniosku, że dżdżownice odpowiadają za około 6,5 proc. światowej produkcji kluczowych zbóż, takich jak kukurydza, ryż, pszenica czy jęczmień. Co więcej, ich wpływ na rośliny strączkowe wynosi około 2,3 proc., co przekłada się na ponad 140 milionów ton metrycznych rocznie.

Dżdżownice odpowiadają za wsparcie produkcji żywności na całym globie

W kontekście zmian klimatycznych i wzrostu populacji, naukowcy podkreślają znaczenie agroekologicznych praktyk, które wspierają populację dżdżownic. Działa to na korzyść bioróżnorodności gleby i przyczynia się do zrównoważonego rolnictwa. Inwestycje w polityki wspierające te małe stworzenia mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość produkcji żywności.

Największy wpływ dżdżownic na produkcję rolną zauważalny jest w regionach globalnego Południa. W Afryce Subsaharyjskiej odpowiadają one za 10 proc. produkcji zbóż, natomiast w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach za 8 proc. Odkrycia te sugerują, że dżdżownice odgrywają kluczową rolę w globalnym łańcuchu żywnościowym.

 

Dżdżownice na straży zrównoważonego rolnictwa

Odkrycia naukowców rzucają nowe światło na rolę dżdżownic jako kluczowych czynników napędzających produkcję żywności na świecie. Ich wpływ na rośliny i glebę jest kluczowy dla zrównoważonego zarządzania produkcją rolno-spożywczą. Wsparcie dla populacji dżdżownic i promowanie różnorodności biologicznej gleby staje się tym samym istotnym krokiem w kierunku przyszłościowego, zrównoważonego rolnictwa.

 

źródło: nature.com

Tagi: Zboża