Nowa forma płatności dla części gospodarstw. Jest warunek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że zgodnie z wcześniejszymi planami wprowadzono dla rolników ułatwienie w kwestii wnioskowania o dotacje. Jest jednak warunek – wnioskujący rolnik musi posiadać małe gospodarstwo (tj. do powierzchni 5 ha) i złożyć wniosek o przyznanie dopłat za bieżący rok. Płatność dla małych gospodarstw ma tym samym zastąpić wszystkie inne wnioskowane płatności bezpośrednie.
Ułatwienie dla rolników
Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wprowadziło ułatwienie dla rolników posiadających niewielkie gospodarstwa, których powierzchnia nie przekracza 5 ha. Teraz producenci żywności mają możliwość skorzystania z żądania specjalnej płatności, która ma zastąpić różnorodne wnioskowane płatności bezpośrednie, takie jak podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, dla młodych rolników, a także płatności związane z produkcją i ekoschematami.
Płatności dla małych gospodarstw i nie tylko
Jak opisuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na swojej oficjalnej stronie internetowej, istnieją pewne aspekty nowego rozwiązania, o których producenci żywności powinni bezwzględnie pamiętać. O co zatem dokładnie chodzi? Jeżeli rolnik, ubiegając się o specjalną płatność dla małych gospodarstw, w swoim wniosku o płatność za rok 2023 starał się również o inne rodzaje wsparcia, takie jak wsparcie krajowe, płatność ONW czy rolno-środowiskowo-klimatyczne, to oprócz specjalnej płatności może otrzymać również pieniądze z tych innych płatności.
225 euro za hektar dla małych gospodarstw
Stawka specjalnej płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość 225 euro za każdy hektar. Aby skorzystać z tego rozwiązania, rolnicy muszą do 31 sierpnia 2023 r. złożyć skan oświadczenia o żądaniu przyznania płatności dla małych gospodarstw za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus). Wzór tego oświadczenia dostępny jest na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
źródło: ARiMR