Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nowe zasady wsparcia do części dopłat. Nabór trwa do 30.06
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.06.2023 11:00

Nowe zasady wsparcia do części dopłat. Nabór trwa do 30.06

polskie pieniądze
Iberion.pl

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła nabór wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty wskutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W wyniku zmian w przepisach, producenci gryki również mogą ubiegać się o to wsparcie. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku, a powierzchnia upraw objęta pomocą została zwiększona do 300 ha. Zostały również podniesionie niektóre stawki dopłat.

Zasady wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w produkcji pszenicy, kukurydzy i gryki w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zgodnie z nowymi zasadami, producenci gryki również mogą ubiegać się o to wsparcie. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku.

Zwiększenie powierzchni upraw objętej pomocą

W ramach nowelizacji przepisów wsparcie może zostać przyznane dla większej powierzchni upraw, aż do 300 ha (wcześniej limit wynosił 50 ha). Zwiększenie powierzchni upraw objętej pomocą daje większą szansę na otrzymanie wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki.

Podwyższenie stawek pomocy

Wraz z nowymi zasadami wsparcia, podniesione zostały stawki pomocy dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki. Stawki różnią się w zależności od województwa. Na przykład w województwach lubelskim i podkarpackim stawka pomocy dla pszenicy wynosi obecnie 1375 zł/ha (poprzednio 825 zł/ha), dla kukurydzy 750 zł/ha (poprzednio 1050 zł/ha), a dla gryki 875 zł/ha.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim stawki dla pszenicy wynoszą teraz 1265 zł/ha (wcześniej 660 zł/ha), dla kukurydzy 1610 zł/ha (wcześniej 840 zł/ha), a dla gryki 805 zł/ha. Natomiast w pozostałych województwach stawki pomocy dla pszenicy wynoszą 1100 zł/ha (wcześniej 495 zł/ha), dla kukurydzy 1400 zł/ha (wcześniej 630 zł/ha), a dla gryki 700 zł/ha.

Zainteresowani producenci mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych ARiMR. Istnieje kilka dostępnych sposobów składania dokumentów, takich jak osobiście w kancelarii, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl lub za pomocą rejestrowanej przesyłki pocztowej. Nabór wniosków trwa do 30 czerwca 2023 roku.