RolnikInfo.pl
ustawa odorowa - od 2022

afnewsagency/Pixabay

Powraca temat "ustawy odorowej". Zmiany już od przyszłego roku?

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Projekt "ustawy odrowej" został skierowany do uzgodnień międzyresortowych - informuje PAP. Jak się okazuje, nowe zasady zawarte w ustawie mają zacząć obowiązywać już od 2022 roku.

Projekt ustawy, który został przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie różni się niczym, od tego projektu, jakim jeszcze w 2019 roku zajmował się rząd. Warto przypomnieć, że wtedy też po spotkaniu się z wielką krytyką hodowców, temat został porzucony. Teraz wraca.

Rolnik - ciągnik

Wypadek podczas prac polowych. 52-letni rolnik doznał urazu

CZYTAJ DALEJ

Co się znalazło w projekcie "ustawy odorowej"?

Zgodnie z wyjaśnieniami autorów projektu, ze względu na liczne wnioski o "uciążliwości zapachowej" niezbędne są zmiany. Chodzi przede wszystkim o określenie minimalnej odległości dla planowanego inwestycji rolniczej, która może się wiązać z "ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej". Mowa o obiektach, w których hodowane są zwierzęta.

Jak wskazano w projekcie minimalna odległość w przypadku 210 DJP i nie większej niż 500 DJP powinna wynosić co najmniej 500 metrów.

- W przypadku planowanego przedsięwzięcia w liczbie mniejszej niż 210 DJP realizowanego przez rolnika indywidualnego, w tym prowadzącego działalność gospodarczą nie należy sumować innych przedsięwzięć w zakresie chowu lub hodowli zwierząt usytuowanych w odległości mniejszej niż 210 m od tego przedsięwzięcia - wskazano w projekcie.

Dodatkowo, gdy rolnik będzie planować przedsięwzięcie w odległości mniejszej niż 210 m od budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zostanie zobligowany do uzyskania zgody wszystkich mieszkańców budynku.

"Działalność ferm zatruwa życie setkom tysięcy ludzi - szkodzi także rolnikom"

Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej jeszcze w połowie maja apelował o "jak najszybsze uchwalenie ustawy odorowej i odległościowej". Polityk, nawiązując do tegorocznego problemu z ptasią grypą, przekazywał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że ze względu na lata zaniedbań "fermy hodowlane zniszczyły polskie rolnictwo i krajobraz".

- Działalność ferm zatruwa życie setkom tysięcy ludzi - szkodzi także rolnikom, ponieważ zamienia hodowlę zwierząt w potężny biznes. To się musi skończyć! - wskazywał polityk.

Wyżej wspomniany wpis Sterczewskiego zamieszczony został po konferencji prasowej, na której pod Sejmem pojawili się między innymi Małgorzata Tracz, Piotr Borys, Hanna Gill-Piątek i przedstawiciele Koalicji Społecznej STOP Fermom Przemysłowym, czy Otwartych Klatek. Podczas konferencji zaapelowano nie tylko o szybkie zajęcie się "ustawą odorową", ale także o wzmocnienie służb weterynaryjnych, opracowanie planu dekoncentracji hodowli w rejonach o wysokim zagęszczeniu ferm, a także o wsparcie rolników oraz mieszkańców wsi na każdym etapie zaproponowanych zmian.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: PAP, Facebook

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >