Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Powstał kalkulator śladu węglowego dla hodowców drobiu
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 02.07.2023 11:00

Powstał kalkulator śladu węglowego dla hodowców drobiu

kury
unsplash.com

Od niedawna rolnicy hodujący brojlery kurze i indyki mogą korzystać z nowego kalkulatora emisji gazów dla produkcji drobiu. Narzędzie zostało uruchomione przez bank BNP Paribas na platformie Agronomist.pl.

Nowy moduł kalkulatora Agroemisja dla drobiarzy

Kalkulator Agroemisja został uruchomiony w 2021 roku i początkowo umożliwiał obliczenie poziomu emisji gazów cieplarnianych dla upraw roślinnych oraz produkcji mleczarskiej. Ze względu na duże zainteresowanie użytkowników z sektora rolnego, w 2022 roku bank rozszerzył funkcjonalność narzędzia, dodając moduł do szacowania śladu wodnego i bilansu wodnego w gospodarstwach rolnych. W czerwcu tego roku uruchomiony został natomiast kolejny moduł, tym razem dla produkcji drobiu, obejmujący brojlery kurze i indyki.

Ważność zrównoważonej produkcji

Zrównoważona i niskoemisyjna produkcja stanowi priorytet dla całej branży spożywczej, na każdym etapie łańcucha wartości. Unijna strategia Europejskiego Zielonego Ładu wyznacza kierunek redukcji emisji o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach tych założeń, istnieje wiele zaleceń i wymogów, w tym obowiązek raportowania niefinansowego (ESG) w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednym z istotnych aspektów objętych raportowaniem ESG jest ślad węglowy. Ten obowiązek sprawozdawczości może dotyczyć również rolników dostarczających produkty rolne dużym przetwórcom. Z tego względu dostęp do kalkulatora, który umożliwia samodzielne obliczenie śladu węglowego wskutek produkcji drobiu, może okazać się nieocenionym narzędziem dla rolników, którzy chcą prowadzić swoje gospodarstwa w duchu dbałości o środowisko.

Jak korzystać z kalkulatora śladu węglowego dla produkcji drobiu?

Aby skorzystać z kalkulatora, rolnik musi zalogować się na platformie Agronomist.pl. Po zalogowaniu można wybrać odpowiedni moduł dla rodzaju produkcji rolniczej, dla której chcemy dokonać kalkulacji emisji gazów cieplarnianych w naszym gospodarstwie. Dostępne moduły to: 

  • produkcja roślinna, 
  • produkcja mleczarska (bydło ras mlecznych) oraz 
  • produkcja drobiu (brojlery kurze i indyki). 

Warto dodać, że obliczenie śladu węglowego dla produkcji roślinnej można dodatkowo połączyć z kalkulacją śladu wodnego.

W przypadku modułu drobiowego, użytkownik musi udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące hodowli. By uzyskać miarodajny wynik należy podać takie informacje jak: liczba posiadanych piskląt, rodzaj stosowanej ściółki, terminy podbiórki, udział upadków oraz rodzaj paszy stosowany w różnych fazach chowu. Na podstawie tych danych obliczana jest emisyjność odchodów, która w połączeniu z emisyjnością energetyczną i transportową daje całkowity wynik śladu węglowego dla procesu produkcji w stadzie. Kalkulacja dla indyków przebiega w podobny sposób, z uwzględnieniem specyficznych danych dotyczących hodowli indyków, takich jak podział płci piskląt indyczych.

Wypełnienie formularza zajmuje około od 15 do 30 minut, a wysokość emisji jest liczona automatycznie. Po dokonaniu obliczeń, generowany jest raport ze szczegółami kalkulacji, który dostarcza jasnych informacji o emisyjności danej hodowli.

źródło: media BNP Paribas