RolnikInfo.pl
pieniądze

Marek BAZAK/East News

Premie na zalesianie. Termin naboru wniosków mija 2 sierpnia

30 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Poniedziałek 2 sierpnia 2021 roku jest ostatnim dniem, w którym posiadacze gruntów mogą składać wnioski o dodatkowe premie za zalesianie terenu. Za posadzenie drzew właściciel terenu może otrzymać od 8 307 do 12 707 złotych za hektar.

Dopłaty przyznawane są osobom fizycznym, prawnym, a także ich grupom. Wnioski należy składać do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ostatnie dni na składanie wniosku o premię za zalesianie

W sytuacji, gdy posiadamy ziemię o niezbyt wysokiej klasie, nie oznacza to, że nie możemy czerpać z niej korzyści - dowodem na to stwierdzenie jest możliwość uzyskania premii za zalesianie.

Pieniądze za posadzenie lasu przekazywane są rolnikom w ramach działania o nazwie Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Jakim wymaganiom muszą sprostać rolnicy, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej z ARiMR?

Warto od razu podkreślić, że opisywana premia ma charakter jednorazowy i ma na celu pokrycie kosztów zalesiania terenu i jego ochrony. Finalna kwota premii może się różnić m.in. w zależności od tego, czy właściciel gruntu zdecyduje się na posadzenie drzew liściastych lub iglastych, a także od rodzaju ukształtowania terenu.

wypadek

Tusze wieprzowe wypadły z ciężarówki. Kierowca popełnił karygodny czyn

CZYTAJ DALEJ

Rolnicy mogą liczyć na dopłaty w wysokości od 8 307 do 12 707 złotych za hektar zalesionego gruntu.

Szczegóły programu

Poza otrzymaniem zryczałtowanej, jednorazowej płatności za zalesianie terenu, rolnicy mogą ubiegać się także o tzw. premię pielęgnacyjną przyznawaną przez pięć następnych lat (wynosi ona od 794 do 1 628 złotych za hektar).

Inną możliwą opcją jest otrzymywanie przez kolejnych dwanaście lat premii zalesieniowej, które rekompensuje rolnikowi wyłączenie terenu z produkcji rolnej. W tym przypadku można liczyć na kwotę w wysokości 1 215 złotych za hektar.

Ważnym wymaganiem w kwestii opisywanego programu są minimalne wymiary terenu, na których zostanie posadzony las: obszar musi mieć powierzchnię 0,1 hektara i szerokość 20 metrów.

W sytuacji, gdy działka pod zalesienie bezpośrednio sąsiaduje z lasem, powyższe wymagania dotyczące wymiarów gruntu nie obowiązują. Istnieje również górna granica, na której można zasadzić las - jest to powierzchnia 40 hektarów.

Rolnicy powinni pamiętać o dołączeniu do wniosku planu zalesienia terenu. Warto pamiętać, że taki dokument może być sporządzony tylko przez nadleśniczego Lasów Państwowych.

Wnioski należy składać do poniedziałku 2 sierpnia drogą elektroniczną (za pośrednictwem platformy ePUAP), pocztową lub złożyć podczas osobistej wizyty w biurze ARiMR.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wyrok sądu za śmiecenie w lesie. 33-latek zapłaci 8,5 tys. złotych

  • Politycy dostają podwyżki, ASF szaleje. Kołodziejczak o rządzie: "Mają krew na rękach"

  • 77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: okiemrolnika.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >