Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym funkcjonowania KRUS. Precyzyjnych informacji na temat potencjalnych zmian na razie brak - wiadomo jedynie, że ustawa ma rozwiązać m.in. problemy związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS.
Pojawiły się również informacje o tym, by w ramach nowych przepisów większą ochroną wypadkową objęte zostały dzieci, które wspomagają swoich rodziców w pracy w gospodarstwach rolnych.
MRiRW i projekt ustawy dotyczący KRUS
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest państwowym organem, którego nadrzędną rolą jest ubezpieczanie rolników. Instytucja oferuje dwa jego rodzaje: ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe.
W ostatnim czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakomunikowało chęć zmiany obowiązujących zapisów prawnych dotyczących KRUS.
Z nielicznych informacji na temat projektu ustawy wiadomo, że politycy chcą zająć się problematyczną kwestią zbiegu tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Warto przypomnieć, że osoba, która decyduje się na wstąpienie do systemu ZUS, automatycznie traci ubezpieczenie rolnicze.
Jak twierdzą dziennikarze portalu Interia.pl, planowane zmiany mają usunąć mankamenty aktualnie obowiązujących przepisów w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Większa ochrona dzieci w gospodarstwach
Choć resort rolnictwa nie podał do publicznej informacji wielu szczegółów na temat projektu nowego dokumentu, to wiadomo, że zmiany mają dotknąć również ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Co istotne, planuje się, iż dzieci pracujące w gospodarstwach będą objęte lepiej funkcjonującą ochroną w kwestii potencjalnych wypadków.
Niewykluczone, że zgodnie z nowymi przepisami rozszerzona zostanie definicja domownika, który może zostać zgłoszony do ubezpieczenia z KRUS (aktualnie jest to opcja dostępna dla osób od 16. roku życia).
Jak twierdzi doktor Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego, celem zmian może być albo harmonizacja systemu KRUS i ZUS, albo zaostrzenie przepisów w taki sposób, by ubezpieczeniu rolniczemu podlegała jeszcze mniejsza liczba osób.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Wypadek podczas prac polowych: rolnik włożył rękę do pracującego siewnika
Kraksa ciągnika i samochodu osobowego. Ursus złamał się na pół
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: interia.pl