RolnikInfo.pl
krus

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

4 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym funkcjonowania KRUS. Precyzyjnych informacji na temat potencjalnych zmian na razie brak - wiadomo jedynie, że ustawa ma rozwiązać m.in. problemy związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS.

Pojawiły się również informacje o tym, by w ramach nowych przepisów większą ochroną wypadkową objęte zostały dzieci, które wspomagają swoich rodziców w pracy w gospodarstwach rolnych.

MRiRW i projekt ustawy dotyczący KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest państwowym organem, którego nadrzędną rolą jest ubezpieczanie rolników. Instytucja oferuje dwa jego rodzaje: ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe.

W ostatnim czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakomunikowało chęć zmiany obowiązujących zapisów prawnych dotyczących KRUS.

Z nielicznych informacji na temat projektu ustawy wiadomo, że politycy chcą zająć się problematyczną kwestią zbiegu tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Warto przypomnieć, że osoba, która decyduje się na wstąpienie do systemu ZUS, automatycznie traci ubezpieczenie rolnicze.

siewnik

Wypadek podczas prac polowych: rolnik włożył rękę do pracującego siewnika

CZYTAJ DALEJ

Jak twierdzą dziennikarze portalu Interia.pl, planowane zmiany mają usunąć mankamenty aktualnie obowiązujących przepisów w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Większa ochrona dzieci w gospodarstwach

Choć resort rolnictwa nie podał do publicznej informacji wielu szczegółów na temat projektu nowego dokumentu, to wiadomo, że zmiany mają dotknąć również ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Co istotne, planuje się, iż dzieci pracujące w gospodarstwach będą objęte lepiej funkcjonującą ochroną w kwestii potencjalnych wypadków.

Niewykluczone, że zgodnie z nowymi przepisami rozszerzona zostanie definicja domownika, który może zostać zgłoszony do ubezpieczenia z KRUS (aktualnie jest to opcja dostępna dla osób od 16. roku życia).

Jak twierdzi doktor Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego, celem zmian może być albo harmonizacja systemu KRUS i ZUS, albo zaostrzenie przepisów w taki sposób, by ubezpieczeniu rolniczemu podlegała jeszcze mniejsza liczba osób.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

  • Wypadek podczas prac polowych: rolnik włożył rękę do pracującego siewnika

  • Kraksa ciągnika i samochodu osobowego. Ursus złamał się na pół

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: interia.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >