Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy decydują. Nabór do komisji tylko do 5 czerwca br.
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.05.2023 11:11

Rolnicy decydują. Nabór do komisji tylko do 5 czerwca br.

None

MRiRW w komunikacie na swojej stronie internetowej przypomniało o naborze kandydatów do komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Nabór trwa do 5 czerwca 2023 roku. 

W jaki sposób zgłaszać kandydatów do komisji zarządzających?

Aby złożyć zgłoszenie, należy skorzystać z odpowiedniego formularza dostępnego na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Można go przesłać na dwa sposoby: wypełnić w wersji papierowej i wysłać na adres MRiRW lub przesłać drogą elektroniczną poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą MRiRW na platformie e-PUAP.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), kandydaci na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych są zgłaszani przez ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu do ministra rolnictwa. W tym roku graniczny termin zgłaszania kandydatów to 5 czerwca 2023 roku. Kadencja urzędujących członków komisji trwa do 4 października 2023 roku. 

Czym są fundusze promocji produktów rolno-spożywczych?

Ich celem jest promocja i wspieranie spożycia polskich produktów rolno-spożywczych, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. W ramach funduszu promocji gromadzone są środki, które są w dalszej kolejności przeznaczane na kampanie informacyjne i promocyjne. Kampanie są z kolei zorientowane na wspieranie konkurencyjności rynkowej polski produktów. Funduszami promocji zarządza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Kto jest zobowiązany przeznaczać wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych?

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych muszą przeznaczać m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie uboju trzody chlewnej i drobiu, a także jagniąt, owiec i koni, bydła i cieląt, przetwórstwa na cele konsumpcyjne zbóż, skupujący ryby, owoce lub warzywa itd.