Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Szczepionki przeciwko ASF dostępne w pierwszym państwie na świecie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 03.08.2023 11:41

Szczepionki przeciwko ASF dostępne w pierwszym państwie na świecie

warchlaki
unsplash.com

Pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch szczepionek przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF), stał się Wietnam. Oznacza to przełom w walce z tą chorobą, a także otwiera drogę do możliwej dystrybucji preparatów za granicą, co może pomóc innym krajom dotkniętym ASF.

Skuteczne preparaty na wietnamskim rynku

Dopuszczone do obrotu szczepionki to NAVET-ASFVAC opracowana przez Navetco Central Veterinary Medicine, we współpracy z naukowcami z Amerykańskiego Instytutu Badań Rolniczych (ARS), oraz preparat AVAC ASF LIVE wyprodukowany przez firmę AVAC Vietnam JSC. Testy kliniczne na dużą skalę potwierdziły wysoką skuteczność wprowadzonych szczepionek, które przetestowano na stadach świń w 40 prowincjach Wietnamu, osiągając 95 proc. skuteczność immunizacji.

Zatwierdzenie komercyjnego wykorzystania dwóch szczepionek przeciwko ASF w Wietnamie jest krokiem milowym w walce z tą chorobą. Skuteczność preparatów oraz zainteresowanie ze strony innych krajów stanowią nadzieję na opanowanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w regionie i globalnie.

Rosnąca nadzieja na zabezpieczenie przed ASF

Ministerstwo Rolnictwa w Wietnamie ogłosiło zatwierdzenie preparatów na koniec lipca 2023 roku, umożliwiając ich obrotu i stosowania w całym kraju. Niezależna ocena Departamentu Rolnictwa USA potwierdziła, że szczepionki spełniają międzynarodowe standardy, co stanowi ważne wsparcie dla ich jakości.

Stany Zjednoczone, które uczestniczyły w pracach nad obiema szczepionkami, wyraziły swoje zainteresowanie zakupem preparatów w celach zapobiegawczych. Ten krok stanowi potwierdzenie wartości tych szczepionek i może wpłynąć na ich powszechne wykorzystanie w zwalczaniu ASF na świecie.

Afrykański pomór świń wyzwaniem współczesnego rolnictwa

Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa choroba zakaźna, która jest wysoce zaraźliwa i może spowodować duże straty w populacji świń, zarówno w stadach hodowlanych, jak i dzikich. Choć choroba nie dotyka bezpośrednio ludzi, to z łatwością może doprowadzić do ogromnych strat w gospodarstwie rolnym. Dlaczego? ASF charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności wśród zakażonych świń, który może sięgnąć nawet 100 proc. To oznacza, że w przypadku wybuchu choroby w stadzie, rolnik może stracić znaczną część swojego inwentarza. Co więcej, ASF przenosi się między świniami drogą bezpośredniego kontaktu, ale także za pośrednictwem owadów, takich jak kleszcze, lub poprzez zakażone produkty mięsne. To sprawia, że choroba łatwo się rozprzestrzenia i może dotrzeć nawet do obszarów, które są od siebie znacznie oddalone.

 

źródło: Reuters