Ta szkodliwa praktyka powraca co roku. Rolnikom, którzy się na nią pokuszą, grożą surowe kary

Każdej wiosny strażacy walczą z tym samym problemem, ale w tym roku sytuacja wymknęła się spod kontroli. Nie pomagają prośby, groźby, kampanie informacyjne i regularne tłumaczenie, że ta postawa niesie za sobą zgubne skutki. Wielu rolników wciąż wierzy w mity o korzyściach płynących z tego procederu, nie zdając sobie sprawy, jak wysoką cenę mogą za to zapłacić. Przypominamy, jakie kary grożą za wypalanie traw.
Drastyczny interwencji w 2025 r.
Każdej wiosny strażacy biją na alarm, jednak w tym roku sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Od stycznia 2025 r. w Polsce wybuchło już 7478 pożarów traw. To czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 r., gdy odnotowano ich 1729. Tylko w weekend 8-9 marca strażacy interweniowali przy 2164 pożarach traw, stanowiących blisko 75 proc. wszystkich pożarów w tym okresie. W ich wyniku rannych zostały trzy osoby.
Najwięcej pożarów odnotowano w województwach mazowieckim (335), małopolskim (300), podkarpackim (224), dolnośląskim (221), świętokrzyskim (221), śląskim (184) oraz lubelskim (170). Pomimo licznych kampanii informacyjnych, wypalanie traw pozostaje ogromnym problemem.
Miliard złotych powędruje do tysięcy rolników. Wiceprezes ARiMR zdradził ambitny plan Na rolników czeka nowy obowiązek. Chodzi o zgłoszenia dotyczące zwierząt, szykuje się rewolucjaCzy wypalanie trawy jest legalne?
Prawo w Polsce jednoznacznie zakazuje wypalania traw. Przepisy są surowe, ale nadal wiele osób świadomie łamie zakaz, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Wypalanie traw może prowadzić do niekontrolowanych pożarów, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, a także powodują ogromne straty materialne.
Wbrew obiegowym opiniom, spalanie traw nie poprawia jakości gleby - wręcz przeciwnie, prowadzi do jej degradacji, niszczenia mikroorganizmów i osłabienia ekosystemu.

Dlaczego nie powinno się wypalać traw?
Mit, że wypalanie traw przyspiesza wzrost roślin, jest całkowicie nieprawdziwy. Ogień niszczy warstwę próchniczną gleby, powodując jej wyjałowienie. Dodatkowo wysoka temperatura prowadzi do masowej śmierci owadów, ptaków i drobnych ssaków, zakłócając delikatną równowagę ekosystemu. Wypalanie traw może także szybko wymknąć się spod kontroli, przenosząc się na lasy, gospodarstwa rolne i domy.
Oprócz zagrożenia dla środowiska ogień stanowi poważne niebezpieczeństwo dla ludzi. Dym z pożarów może powodować problemy z oddychaniem, szczególnie u dzieci i osób starszych. Każdego roku w wyniku pożarów traw dochodzi do tragedii - poparzeń, utraty dobytku, a nawet śmierci.
Wysokie kary dla rolników za wypalanie traw
Polskie prawo surowo karze osoby dopuszczające się wypalania traw. Zgodnie z art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 30 000 zł.
Co więcej, jeśli pożar spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, sprawca może zostać skazany nawet na 10 lat więzienia. W ostatnich latach sądy coraz częściej wymierzają surowe kary, aby odstraszyć potencjalnych sprawców.
Kary są jeszcze surowsze dla rolników - za wypalanie traw można stracić unijne dopłaty. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) regularnie kontroluje gospodarstwa pod kątem przestrzegania zakazu i od 2015 r. nałożyła sankcje finansowe na 156 rolników, a aż 18 z nich utraciło całość dopłat.
Coraz częściej do namierzania sprawców używane są drony, co oznacza, że rolnicy łamiący zakaz mogą zostać szybko zidentyfikowani i pociągnięci do odpowiedzialności. Strata dopłat może być dotkliwym ciosem finansowym, zwłaszcza dla małych gospodarstw.



































