Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Tak gorąco jeszcze nie było — 4 lipca najcieplejszym dniem w historii pomiarów
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 08.07.2023 08:00

Tak gorąco jeszcze nie było — 4 lipca najcieplejszym dniem w historii pomiarów

Okulary na plaży
unsplash.com

Jak podają Naukowcy z US National Centers for Environmental Prediction, w ubiegły wtorek tj. 4 lipca 2023 r. średnia temperatura na świecie osiągnęła 17,18°C. Wartość ta pobiła najwyższą dotychczasową temperaturę odnotowaną zaledwie dzień wcześniej.

Nowy rekord temperatur

Wtorek 4 lipca 2023 r. był najcieplejszym dniem na Ziemi, jaki został odnotowany w całej historii pomiarów instrumentalnych, prowadzonych od końca XIX wieku. Badacze stwierdzili, że zanotowana w ubiegły wtorek średnia globalna temperatura w wysokości 17,18°C, pobiła rekord podany zaledwie dzień wcześniej tj. w poniedziałek 3 lipca 2023 r., który wynosił 17,01°C. Wcześniej, najcieplejszym miesiącem odnotowanym w historii pomiarów był sierpień 2016 r. z temperaturą 16,92°C. Jak podają eksperci, w najbliższym czasie sytuacja związana z falą upałów może się pogorszyć.

Wiele państw na całym świecie odnotowuje wyjątkowo wysokie temperatury w ostatnim czasie. Naukowcy biją na alarm, zaznaczając wyraźnie, że lipiec może być najcieplejszym miesiącem w skali najbliższych kilkuset lat. Wynikiem tego, są rekordowe upały odnotowywane w obrębie Azji, Afryki, a także Antarktydy.

El Niño jednym z powodów wysokich temperatur

Jak podaje klimatolog Leon Simons dla BBC „Średnia globalna temperatura powietrza przy powierzchni ziemi, osiągająca po raz pierwszy 17°C, odkąd mamy dostępne wiarygodne dane, jest znaczącym symbolicznym kamieniem milowym w naszym ocieplającym się świecie”.

Wzrost globalnych temperatur jest również następstwem występowania zjawiska El Niño. Polega ono na utrzymywaniu się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. El Niño może występować w odstępach od dwóch do siedmiu lat. Pomimo jego występowania głównie w obrębie Pacyfiku, ma on wpływ na całą Ziemię, z uwagi na krążenie ciepłych i zimnych mas wody po całym wszechoceanie.

Fale upałów w Polsce

Jak podają synoptycy, w najbliższych dniach temperatury w Polsce mogą osiągnąć wartość 30°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed nadchodzącymi upalnymi dniami oraz brakiem opadów. Eksperci przypominają o zabezpieczaniu się przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Tagi: Pogoda Susza