Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ruszył Fundusz Ochrony Rolnictwa. Wkrótce rekompensaty dla części rolników
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.07.2023 17:00

Ruszył Fundusz Ochrony Rolnictwa. Wkrótce rekompensaty dla części rolników

polskie banknoty
unsplash.com

1 lipca 2023 r. weszła w życie nowa ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która ma na celu zapewnienie wsparcia i ochrony producentom rolnym. Nowe przepisy nakładają obowiązek przekazania przez niewypłacalnych podmiotów skupujących wykazu producentów rolnych, których wierzytelności wynikają z zbycia produktów rolnych. Jednocześnie ustawa umożliwia rolnikom ubieganie się o odpowiednie rekompensaty ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa. 

Rekompensaty dla rolników za nieopłacony towar

Od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku producenci rolni, których niewypłacalni partnerzy skupujący nie zapłacili za ich produkty rolnicze, będą mogli składać wnioski o przyznanie rekompensat ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa. Wnioski będą składane do dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) za pośrednictwem odpowiedniego formularza udostępnionego przez KOWR. Wniosek można złożyć osobiście, przesłać listem poleconym lub skorzystać z platformy ePUAP. W przypadku wnioskowania dotyczącego kilku niewypłacalnych podmiotów skupujących, które nie uiściły płatności za produkty rolnicze, każdy podmiot wymaga wypełnienia i wysłania oddzielnego wniosku.

Obowiązki po stronie podmiotów, które stały się niewypłacalne

Podmiot, który skupuje produkty rolne i stał się niewypłacalny, syndyk lub inna osoba odpowiedzialna za zarządzanie jego majątkiem, ma obowiązek przekazać Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa elektroniczną wersję wykazu producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane temu podmiotowi produkty rolne.

Wykaz ten, dotyczący producentów rolnych, których wierzytelności z tytułu sprzedaży produktów rolnych powstały przed datą niewypłacalności tego podmiotu, powinien zostać przekazany w ciągu 2 miesięcy od daty stwierdzenia niewypłacalności.

W przypadku producentów rolnych, których wierzytelności z tytułu sprzedaży produktów rolnych powstały po dacie niewypłacalności podmiotu skupującego, ten podmiot, syndyk lub inna osoba zarządzająca jego majątkiem powinna sporządzić i przekazać Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dodatkowy wykaz producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne. Termin na przekazanie tego wykazu wynosi 2 miesiące od upływu okresu przewidzianego do zgłaszania wierzytelności zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego z dnia 28 lutego 2003 r.

Warunki i terminy

Rolnicy wnioskujący o rekompensaty powinni pamiętać, że roszczenia z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się po upływie dwóch lat. Oznacza to, że rekompensaty będą przyznawane tylko w przypadku roszczeń, które nie uległy przedawnieniu. Minister odpowiedzialny za rynki rolnicze rokrocznie ustala procentową stawkę rekompensat na podstawie złożonych wniosków oraz dostępnych środków finansowych w Funduszu. Rozporządzenie z procentową stawką na rok 2023 zostanie opublikowane do 15 września. Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane począwszy od drugiego kwartału 2024 roku za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 roku.