Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło jednoznaczne stanowisko. Chodzi o dalsze użycie glifosatu w rolnictwie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 18:04

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło jednoznaczne stanowisko. Chodzi o dalsze użycie glifosatu w rolnictwie

Robert Telus
Wojciech Olkusnik/East News

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało jasny komunikat w sprawie glifosatu, podtrzymując swoje stanowisko w kontekście stosowania tej substancji w rolnictwie. Odpowiedź MRiRW na apele dotyczące odnowienia zatwierdzenia glifosatu ma na celu uwzględnienie zarówno potrzeb rolników, jak i ochrony zdrowia ludzi i środowiska.

MRiRW: jasne stawowsqko ws. dalszego stosowania glifosatu w rolnictwie

17 października 2023 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, Komisarza ds. Rolnictwa UE, Janusza Wojciechowskiego, oraz Sekretarza Generalnego COPA-COGECA, Pekki Pesonena, o podejmowanie dodatkowych działań w celu ponownego zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do wykorzystywania w rolnictwie przez Komisję Europejską.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało jasny komunikat w sprawie glifosatu, podtrzymując swoje stanowisko w kontekście stosowania tej substancji w rolnictwie. Odpowiedź MRiRW na apele dotyczące odnowienia zatwierdzenia glifosatu ma na celu uwzględnienie zarówno potrzeb rolników, jak i ochrony zdrowia ludzi i środowiska.

Bezpieczeństwo żywności i konkurencyjność gospodarstw rolnych

Podczas posiedzenia SCOPAF w dniu 13 października 2023 r., nie osiągnięto większości kwalifikowanej w sprawie odnowienia zatwierdzenia glifosatu. Samorząd rolniczy w Polsce argumentuje, że przedłużenie pozwolenia na stosowanie tej substancji jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego w Europie i konkurencyjności gospodarstw.

Oczekiwanie na decyzję Unii Europejskiej ws. glifosatu

Zatwierdzenie glifosatu wygasa 15 grudnia 2023 r., co rodzi obawy o dostępność skutecznego narzędzia do kontroli zachwaszczenia upraw. W Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin z glifosatem, a jego szerokie zastosowanie obejmuje różne dziedziny rolnictwa. Rolnicy czekają z niepokojem na decyzję Komitetu Odwoławczego.

Choć Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraża determinację w utrzymaniu glifosatu w arsenale środków rolniczych, to należy pamiętać, że finalna decyzja pozostaje w rękach Komisji Europejskiej i Komitetu Odwoławczego.

Tagi: glifosat