RolnikInfo.pl > Krus

Krus

KWP w Kielcach
19.03.2022 02:41 KRUS i Policja we wspólnej akcji. Wszystko w trosce o rolników

- Rolniku włącz myślenie – to Twoje życie - brzmi motto kampanii Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas prac polowych. W miniony czwartek, 15 lipca bieżącego roku odbyła się inauguracja kampanii profilaktycznej, która dotyczy bezpieczeństwa rolników zarówno podczas prac polowych, jak i podczas przemieszczania się pojazdami rolniczymi po drogach. Jak zaznaczyła KWP w Kielcach, motto "Rolniku włącz myślenie – to Twoje życie" powinno przyświecać wszystkim, którzy wykonują prace w rolnictwie.

KRUS- zasiłek opekuńczy
19.03.2022 02:39 KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) powiadomiła, że do niedzieli 25 czerwca bieżącego roku ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS. Jak powiadomiła KRUS, nie zmieniają się zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że o dodatkowe świadczenie mogą ubiegać się w przypadku, gdy dojdzie do zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, przedszkola, szkoły, a także innej placówki, do której uczęszcza dziecko oraz w przypadku, gdy niemożliwe jest z powodu koronawirusa sprawowanie opieki nad dzieckiem przez nianię, bądź opiekuna dziennego. Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników przysługuje, gdy sprawują opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

KRUS - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:38 Zasiłek opiekuńczy w KRUS tylko do końca lutego? Jest projekt rozporządzenia

Jak zaznaczono w projekcie rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla rodzica opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma przysługiwać jedynie do 28 lutego bieżącego roku.

ardanowski
19.03.2022 02:38 Ardanowski zapowiedział dyskusję ws. KRUS. 23 lutego spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Były minister rolnictwa stwierdził, że Rada chce przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje system zabezpieczenia społecznego rolników. Ardanowski dodał, iż będą wzięte pod uwagę postulaty organizacji rolniczych w sprawie świadczeń emerytalnych. Ardanowski o zabezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzinPrzedmiotem dyskusji Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich ma być funkcjonowanie systemu zabezpieczenia rolników. Były minister rolnictwa zapowiedział w imieniu członków Rady: - Chcemy też poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym.Jan Krzysztof Ardanowski ponadto dodał: - Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej, spotykając się z rolnikami i ich organizacjami, zadeklarował - i ta deklaracja znalazła się w porozumieniu podpisanym przez prezydenta z Solidarnością Rolników Indywidualnych - że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne.

KRUS - wiadomosc
19.03.2022 02:37 KRUS: Centra Rehabilitacji Rolników wznawiają działalność

Zgodnie z informacją przekazaną 4 marca bieżącego roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wznowiona zostaje rehabilitacja lecznicza w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Od 18 marca (czwartek) 2021 roku rozpoczynają się już pierwsze turnusy.

MRiRW - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:37 MRiRW: Od 15 marca znowu można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w KRUS

Przypomnijmy, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługiwał do 14 marca bieżącego roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jeszcze w minionym tygodniu pojawił się projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zakładał przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do 28 marca bieżącego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

krus zus
19.03.2022 02:37 Jeden prosty trik jak uniknąć podwyżek w Nowym Ładzie. Zaskakujący pomysł

Wszystko przez ogromne różnice w składkach, które opłacają rolnicy oraz przedsiębiorcy niezwiązani z branżą rolną. Okazuje się jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a ominięcie dużych podatków nie zawsze jest prostą sprawą. Nowy Ład i nowe podatki dla części przedsiębiorcówPrzedsiębiorcy, którzy zarabiają 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie, będą musieli przywyknąć do nowej rzeczywistości, jaka nastanie po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu - okazuje się bowiem, że zwiększone stawki składkowe opróżnią kieszenie właścicieli firm o 14 tysięcy złotych rocznie. W naturalny sposób osoby z tej grupy zaczęły szukać luk prawnych i wszelkich sposobów na to, by nie odczuwać negatywnych zmian, które szykuje dla nich rząd.W ostatnim czasie zauważa się wysyp ofert sprzedaży niewielkich działek rolnych. To właśnie dzięki ich zakupie można - przynajmniej teoretycznie - rozpocząć swoją przygodę z KRUS. Rolnik, mający mniej niż 6 hektarów ziemi, w ogóle nie płaci składki zdrowotnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Jeśli rolnik posiada większe ziemie, za każdy kolejny pełny hektar przeliczeniowy gruntów płaci 1 złoty. Do poziomu 50 hektarów rolnik płaci całkowitą składkę w wysokości 143 złotych. Dla porównania - miesięczna składka ZUS dla jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi 1457,49 złotych.

Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia
19.03.2022 02:36 Jest projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

Zgodnie z projektem rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) miałby przysługiwać do 25 kwietnia bieżącego roku, czyli wzorem poprzednich rozporządzeń, prawo do świadczenia zostałoby przedłużone o dwa tygodnie. - Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 25 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

KRUS - wypadki
19.03.2022 02:36 KRUS ws. wypadków przy pracy rolniczej. Pojawiła się nowa usługa

Na platformie ePUAP pojawiła się nowa usługa, dzięki której zgłaszać można wypadek przy pracy oraz złożyć wniosek SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, lub rolniczą chorobą zawodową.Każdy, kto chciałby skorzystać z usługi po zalogowaniu się do platformy, musi wpisać w wyszukiwarce "zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej", wybrać sprawę i wypełnić formularze.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zasiłek opiekuńczy - Ministerstwo rolnictwa
19.03.2022 02:36 Resort rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na niezmienionych zasadach, co oznacza, że świadczenie przysługuje rolnikom bądź domownikom w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki wychowawczo-edukacyjnej (żłobki, przedszkola, szkoły) lub gdy nie ma możliwości skrawania opieki nad dzieckiem przez nianię, lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19. Zasiłek opiekuńczy przysługuje dla rolników i domowników z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, oraz dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

KRUS
19.03.2022 02:35 Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Zapowiadane zmiany mają na celu odbudowanie ochrony zdrowia w Polsce. Celem jest podniesienie kwoty przeznaczanej na opisywany sektor do 7% PKB do roku 2025. Mimo to poza ustnymi deklaracjami resortu zdrowia w kwestii zmian prawnych nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki. Rolnicy mogą wkrótce zapłacić wyższą składkę w KRUSWstępny szkic planowanych zmian został zaprezentowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego w trakcie debaty organizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną. Zgodnie z deklaracjami, przekształcenia mają być oparte o cztery filary. Pierwszy z nich ma dotyczyć ogólnego założenia, jakim jest zwiększenie kwoty składki na Narodowy Fundusz Zdrowia z 9 do 10% do 2025 roku.Drugie założenie przedstawia, że za cztery lata udział wydatków na ochronę zdrowia miałby wynieść 7% PKB Polski. Warto podkreślić, że wartość ta jest średnią w krajach Unii Europejskiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Po trzecie, zmiany mieliby odczuć nie tylko ci, którzy płacą składki w ZUS, ale również osoby ubezpieczone w KRUS. Rolnicy odprowadzają obecnie po 1 zł od każdego ubezpieczonego w KRUS od hektara przeliczeniowego. Innym sposobem opłacania składek są kwoty ryczałtowe. Z wyjaśnień, które padły podczas debaty Dziennika Gazety Prawnej, można wywnioskować, że system ten ulegnie zmianom. Czwarta kwestia dotyczy wprowadzenia tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego, czyli składki, która miałaby rosnąć wraz z wiekiem, stażem i zarobkami danej osoby aż do momentu przejścia na emeryturę.

ministerstwo rolnictwa - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:35 Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się "projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Grzegorza Pudę. Jak wynika z projektu, prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego miałoby obwiązywać nie dłużej niż do 9 maja bieżącego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ministerstwo rolnictwa - cyfryzacja rolnictwa
19.03.2022 02:35 Cyfryzacja rolnictwa pełną parą. Ministerstwo rolnictwa zapowiada "Okienko dla rolnika"

- Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa - przekazano słowa Grzegorza Pudy w oficjalnym komunikacie za pośrednictwem strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wskazano w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na funkcjonowanie gospodarki, a w tym i rolnictwa. Właśnie przez pandemię jasne stało się, jak ważne jest, by móc załatwić sprawy za pośrednictwem sieci, bez wychodzenia z domu, dlatego też powstał pomysł "Okienka dla rolnika". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

krus
19.03.2022 02:34 Wszystko od 10.05. KRUS przypomina o możliwości otrzymania zasiłku opiekuńczego

Tym samym dodatkowe fundusze trafią do osób, których podopieczni nie mogą uczęszczać do placówek edukacyjnych w sposób stacjonarny ze względu na pandemię koronawirusa. Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 rokuJeszcze w zeszłym tygodniu redakcja Rolnik Info informowała o projekcie Rady Ministrów dotyczącym przedłużenia okresu, w którym możliwe jest otrzymywanie zasiłku opiekuńczego. Dodatkowe fundusze, o których mowa, przewidziane są w ramach przeciwdziałania transmisji wirusa COVID-19. Już wtedy resort rolnictwa, który przygotował projekt rozporządzenia, wskazywał, że możliwość uzyskiwania zasiłku będzie przedłużona o kolejne dwa tygodnie, czyli od 10 maja 2021 roku do 23 maja 2021 roku. Obecnie rodzice i prawni opiekunowie dzieci i osób z niepełnosprawnościami mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ już od dziś (tj. 10 maja 2021 roku) mogą ubiegać się o pozyskiwanie dalszych funduszy w ramach zasiłku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

KRUS - wypadki
19.03.2022 02:34 Wypadki rolników. Fatalny pierwszy kwartał

Łącznie w 1 kwartale 2021 roku zgłoszono 3090 wypadków, z czego decyzję odmowną wydano w 863 przypadkach (dla porównania w 1 kwartale 2020 roku liczba ta wyniosła 1041). Natomiast w 2654 przypadkach po zgłoszeniu wypadku zadecydowano o wypłacie jednorazowego odszkodowania. Jak informuje KRUS, w pierwszym kwartale bieżącego roku miało miejsce więcej o 12,3%, czyli 339 wypadków niż w analogicznym okresie 2020 roku. Najwięcej wypadków dotyczyło:upadku osób - 1 280 poszkodowanych (48,2% wypadków), pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń - 347 poszkodowanych (13,1% wypadków), uderzenia, przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta - 329 poszkodowanych (12,4% wypadków),inne zdarzenia - 283 poszkodowanych (10,7%).Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zasiłek opiekuńczy - przedłużony
19.03.2022 02:33 Ministerstwo rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy

- Ponownie, od 29 marca do 11 kwietnia br., został przedłużony termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna - poinformowało dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak już wcześniej informowaliśmy, pod koniec minionego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczący przedłużenia terminu, w którym przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS przysługiwał do 28 marca 2021 roku, tj. do minionej niedzieli. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

krus
19.03.2022 02:33 KRUS: 9958 wypadków przy pracy rolniczej w 2020 roku. 22,9% mniej niż poprzednim roku

Zdarzeń uznanych za wypadki przy pracy rolniczej w 2020 roku było mniej o 22,9% wobec danych z 2019 roku. Wypadki przy pracy rolniczejZa 9 958 wypadków przy pracy rolniczej KRUS wypłaciła 7 872 jednorazowe odszkodowania z racji uszczerbku na zdrowiu i śmierci. Jest to o 23,5% mniej niż w 2019 roku. W raporcie, który dostępny jest na stronie internetowej KRUS, możemy znaleźć wykresy ilustrujące dynamikę zmian w zakresie wypadków podczas pracy w rolnictwie: Na pierwszy rzut oka widać pozytywną tendencję, jaką jest spadająca liczba wypadków podczas pracy na roli w ciągu ostatnich lat. Liczba zgłoszonych zdarzeń do KRUS była najwyższa w 2016 roku i systematycznie spadała do 2020 roku. W 2020 roku rolnicy najczęściej ulegali kontuzjom w wyniku upadków (3718 przypadków, co stanowi 47,2% wszystkich odszkodowań), a także uderzeń, przygnieceń czy pogryzień przez zwierzęta (958 przypadków, dających 12,2% ogółu). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Wypadki spowodowane pracą z maszynami rolniczymi i urządzeniami to 12,2% całości, czyli 958 zdarzeń. Jak podaje KRUS, wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2020 roku wyniósł 6,6 wypadków na 1000 ubezpieczonych osób. W 2020 roku wskaźnik ten był najwyższy w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i lubelskim, a najniższy w województwie opolskim, śląskim, zachodniopomorskim i małopolskim.

KRUS - waloryzacja
19.03.2022 02:33 KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Jak każdego roku w związku z waloryzacją, wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych, które zostały przyznane do 28 lutego 2021 r.

krus
19.03.2022 02:33 KRUS już wkrótce wypłaci tzw. trzynastkę dla emerytów i rencistów

Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tzw. trzynastka zostanie przekazana wraz z emeryturą lub rentą w kwietniowych terminach płatności comiesięcznych świadczeń. "Trzynastka" dla emerytów i rencistów z KRUSTzw. trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem w roku, które należy się z urzędu nie tylko osobom ubezpieczonym w systemie ZUS, ale także w KRUS. Podobnie jak w ubiegłym roku emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków o otrzymanie płatności - pojawi się ona na kontach bankowych wszystkich uprawnionych do tego osób. Tzw. trzynastka jest przyznawana tym osobom, które na dzień 31 marca 2021 roku mają prawo do emerytury rolniczej, renty rolniczej (z powodu niezdolności do pracy), renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jednym z kluczowych pytań, które pojawia się w horyzoncie rozważań dotyczących tzw. trzynastki, jest wysokość kwoty, która ma trafić do rąk emerytów i rencistów. Jak podaje KRUS, dodatkowe świadczenie ma być w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 złotych brutto. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kwota ta - jako najniższa emerytura - obowiązuje od 1 marca 2021 roku i będzie przyznana wszystkim beneficjentom bez względu na wysokość ich comiesięcznych świadczeń.

Ministerstwo rolnictwa - zasiłek dla rolnika
19.03.2022 02:33 Ministerstwo rolnictwa dostrzegło "problem nierównego traktowania rolników". Sprawa świadczeń w izolacji i na kwarantannie

Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku marca bieżącego roku skierowana została interpelacja poselska w sprawie wysokości zasiłków wypłacanych rolnikom w przypadku zachorowania na COVID-19.Jak wskazano w piśmie, z doniesień medialnych wynikało, że rolnik skierowany na izolację w związku z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 otrzymuje od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez 2 tygodnie zasiłek w wysokości 15 zł za dzień, czyli łącznie 210 zł. Natomiast osoba, która przebywa na kwarantannie, bo miała kontakt z osobą zakażoną, otrzyma za 14 dni zasiłek w wysokości 1400 zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Rolnik wypowiadający się w prasie lokalnej kwestionuje zasadność takiego rozwiązania. On jako chory potrzebuje zasiłku wyższego niż 15 zł za dzień, ponieważ potrzebuje m.in. leków. W przestrzeni publicznej pojawiają się komentarze, że rolnik ze stwierdzonym koronawirusem sam musi martwić się, z czego opłaci pracownika, który będzie potrzebny na czas jego niedyspozycji. Można też zakładać, że rodzina chorego rolnika również zachoruje i wystąpią problemy z możliwością wykonania za nich prac polowych - wskazano w interpelacji. Złożona interpelacja, nie była pierwszym apelem w sprawie. Jak informowaliśmy >tutaj<, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych również zwracał się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zrównać świadczenia, które "doprowadza do absurdalnych sytuacji".

  • 1
  • 2