Świadczenie emerytalne z KRUS niejednokrotnie nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb seniorów. Do niego można przyłączyć niektóre dodatki, które z pewnością ułatwią życie wielu osobom. Jednym z nich jest nawet 500 złotych miesięcznie przy spełnieniu konkretnych warunków. Wtedy można zobaczyć środki na swoim koncie.
KRUS ujawnił najnowsze dane, które wskazują, ilu rolników ucierpiało podczas wypadków, które przydarzyły się w momencie wykonywania pracy. Powodów takiego nieszczęścia jest wiele, ale tylko niektóre z nich stanowią podstawę do wypłaty odszkodowania. Komu ono przysługuje i gdzie się po nie zwrócić?
Aby być objętym ubezpieczeniem z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, należy sprostać wielu warunkom. Okazuje się jednak, że dla szeregu przypadków przewidziano istotne ułatwienia. Niekiedy zdarza się, że nawet osoby nieposiadające ani kawałka ziemi mogą się zgłosić do ubezpieczyciela. Tylko niektórzy mogą sobie na to pozwolić.
Osoby, które w kolejnych miesiącach chcą zaoszczędzić na składkach, powinny pamiętać o zbliżającym się ważnym terminie. Do 31 marca 2025 roku powinny postarać się o uzyskanie nowych dokumentów. PFRON przypomina, że pierwotnie beneficjenci mieli zrobić to już dawno, bo jeszcze w ubiegłym roku.
Mimo licznych apeli Polacy wciąż dają się nabierać na coraz to bardziej podstępne metody oszustów. Nowy sposób, przed którym przestrzega policja w niewielu wzbudzi podejrzenia. Nim się zorientujemy, wpadniemy w pułapkę, z której nie tak łatwo się wydostać. Oszuści bowiem podają się za pracowników KRUS-u i przedstawiają obywatelom ofertę nie do odrzucenia. O co dokładnie chodzi?
13. emeryturę wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również KRUS. Wypłaty będą realizowane w kwietniu, część uprawnionych osób może otrzymać dodatkowe środki jeszcze przed świętami. Trzynastka również podlega waloryzacji, więc w tym roku świadczenie będzie wyższe, jednak nie wszyscy je otrzymają.
Chorujący rolnicy, podobnie jak pracownicy, mogą liczyć na specjalne środki pieniężne. W tym przypadku są one wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wiadomo, jaka jest wysokość renty chorobowej oraz na jakie problemy zdrowotne przysługuje. Wśród pracowników gospodarstw znacząco przeważa jedna z nich.
Rolnicy mają prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych, jednak niejednokrotnie zdarza się, że są one niewysokie. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na to, aby dorobić, podejmując dodatkowe zatrudnienie. Ale to może stanowić przeszkodę w pobieraniu innego ważnego świadczenia. O czym należy wiedzieć, aby nie stracić?
Zbliżająca się marcowa waloryzacja emerytur i rent, w tym świadczeń wypłacanych przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, budzi liczne emocje wśród seniorów. Wskaźnik waloryzacji na poziomie 5,5% może nie spełniać oczekiwań wielu emerytów. Jakie są szczegóły tegorocznej waloryzacji i co oznacza ona dla świadczeniobiorców KRUS?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała o zmianach w wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z powyższym od 1 kwietnia 2025 roku wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wskazanych grup będzie wyższy względem 2024 roku. Ile zapłacimy?
Praca w rolnictwie potrafi być niebezpieczna. O czyhających na rolników zagrożenia wiedzą nie tylko oni sami, ale również KRUS, który przypomina o nich, podsumowując dane za 2024 rok. Do ilu wypadków doszło w ubiegłym roku? Niestety, nie zabrakło również tych ze skutkiem śmiertelnym. W wielu przypadkach przyczyna była zaskakująca.
Od 15 marca rolników w całej Polsce czekają istotne zmiany dotyczące przestrzegania prawa pracy i BHP. Nowe przepisy wzbudzają jednak sprzeciw środowisk rolniczych, które proponują alternatywne rozwiązania. Jakie będą kary i czy rolnicy rzeczywiście mają powody do obaw?
Bezpłatny turnus rehabilitacyjny dla seniorów? To możliwe. KRUS umożliwia skorzystanie z darmowych, 21-dniowych pobytów w renomowanych ośrodkach. Jakie warunki należy spełnić, aby wyjechać na kurację i jakie placówki biorą w niej udział?
Wielu rolników może znaleźć się w finansowej sytuacji nie do pozazdroszczenia. Wszystko to z powodu zasad wypłacania emerytur z KRUS. Kto może liczyć na wypłatę świadczenia i w jakiej wysokości? W porównaniu do ZUS to jawna niesprawiedliwość.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) opublikowała przerażające dane, w których ujawniła smutne wieści o rolnikach w Polsce. To niewątpliwie bardzo istotna dla gospodarki grupa, a przekazane dla ogółu wiadomości mogą sprawić, że wiele osób będzie zaskoczonych informacjami odnośnie ich codziennej pracy i obowiązków.
W najbliższym czasie rolnicy mogą znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych ważny dokument z KRUS. Okazuje się jednak, że nie wszyscy z nich otrzymają taki sam formularz. Lepiej nie przegapić jego doręczenia, to ważne informacje.
Emerytury wypłacane przez KRUS podlegają podobnym zasadom co te, którymi zajmuje się ZUS. W przypadku spełnienia konkretnych warunków świadczenie staje się znacznie wyższe, niż te pobierane w poprzednich latach. Najstarszy rolnik w Polsce może się cieszyć niemałą sumą, o takiej kwocie wielu może pomarzyć.
Świadczenia emerytalne rolników od lat budzą emocje, a obecne różnice między emeryturami z KRUS i ZUS są coraz trudniejsze do zaakceptowania. Rolnicy mówią "dość" i apelują do rządu o konkretne zmiany. Jakie postulaty przekazano ministrom i parlamentarzystom?
KRUS poinformował, że otrzymał już ponad 20 tysięcy wniosków w sprawie nowego świadczenia. Rolnicy mogą starać się już o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Aby jednak je otrzymać, trzeba spełnić kluczowe warunki. Komu konkretnie należy się świadczenie? Wyjaśniamy.
Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) rolnicy, ich małżonkowie i domownicy mają prawo do zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy. W 2025 roku zmiany w przepisach wpłyną na wysokość świadczeń oraz warunki ich przyznawania. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące zasad, wyjątków oraz nowej wysokości świadczenia.
Program "Aktywny Rodzic" otworzył nowe możliwości dla rodziców małych dzieci, pozwalając łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad pociechami. Wśród najważniejszych rozwiązań znalazło się tzw. "babciowe", czyli wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jest to propozycja atrakcyjna także dla rolników, jednak brak odpowiedniego wniosku w ZUS może skutkować utratą świadczenia.
Każdego roku seniorzy korzystający z systemu emerytalnego KRUS czekają na informacje dotyczące 13. emerytury. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest z urzędu, bez konieczności składania wniosków. Ile wyniesie "trzynastka" w 2025 roku?
Renta wdowia okazała się skomplikowanym świadczeniem. W części sytuacji jego pobieranie może być dla beneficjenta wręcz mniej korzystnie niż korzystanie bez zmian z renty rodzinnej. KRUS poinformował, że pomoże rolnikom w przebrnięciu przez meandry legislacji i doradzi, jaką decyzję podjąć ws. renty wdowiej.
Od początku roku trwa nabór wniosków na rentę wdowią. Świadczenie przysługuje dużej części seniorów, jednak nie każdy zobaczy w lipcu pieniądze na swoim koncie. Aby tak się stało, należy spełnić szereg warunków, a restrykcyjne zasady wielu wykluczają. Tym rolnikom KRUS nic nie wypłaci.
Rolnicy i ich rodziny mogą korzystać z darmowych turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez KRUS. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać do jednego z ośrodków? Poznaj szczegóły na temat zasad, lokalizacji sanatoriów oraz dodatkowych możliwości, jakie oferuje ta forma wsparcia.
Rolnicy wiedzą doskonale, że w przypadku ich tymczasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, mogą liczyć na zwolnienie lekarskie. Na jego podstawie mają możliwość ubiegania się o przyznanie zasiłku chorobowego z KRUS. Jakie warunki należy spełnić oraz ile można dostać?
Wielkimi krokami zbliża się termin waloryzacji emerytury wypłacanych przez KRUS. Świadczenie będzie wyższe od marca, są już pierwsze szacunki odnośnie jego ostatecznej wysokości. Okazuje się, że niektórzy seniorzy zobaczą nową kwotę na swoich kontach jeszcze w lutym. Wszystko ma związek z harmonogramem.
Rolnicy mogą liczyć na podwyżki w ramach waloryzacji świadczeń. Komu będzie przysługiwała dopłata i może wynieść w 2025 roku? Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba będzie spełnić dwa określone warunki.