Jak co roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego publikuje podsumowanie poprzedniego roku dotyczące wypadków w rolnictwie. Informacje zbierane są na podstawie postępowań powypadkowych oraz wypłat jednorazowych odszkodowań dla rolników spowodowanych wypadkiem lub śmiercią. W 2023 roku najczęściej dochodziło do wypadków wskutek m.in. bałaganu w obejściu gospodarstwa czy złego stanu nawierzchni podwórzy. Co jeszcze znalazło się w zestawieniu?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina rolnikom, którzy jak dotąd nie złożyli odpowiedniego zaświadczenia z tytułu uzyskania przychodu, aby do końca maja to zrobili. Dotyczy to rolników prowadzących działalność pozarolniczą. Za brak złożonych dokumentów można stracić ubezpieczenie.
Wprowadzone jeszcze za czasów poprzedniej władzy dodatkowe emerytury, które popularnie zwane są "trzynastką" i "czternastką", są dalej kontynuowane przez rząd Donalda Tuska. Rolnicy emeryci w kwietniu otrzymali trzynastą emeryturę, natomiast czternasta będzie przelewana na konta świadczeniobiorców jeszcze w tym roku. Ile wyniesie "czternastka" i kiedy będą wypłaty tego świadczenia?
Rolnik może się ubiegać o umorzenie składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z tym, Kasa dokładnie przyjrzy się dochodom w gospodarstwie rolnym i domowym, a także dokumentom potwierdzającym wystąpienie szczególnych zdarzeń losowych. Nowe zasady odnośnie decyzji o umorzeniu składek obowiązują od 4 lutego 2024 roku.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zmienia od 1 kwietnia 2024 roku stawki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto musi obowiązkowo opłacać składkę zdrowotną w KRUS? Ile wyniesie nowa stawka składki i do kiedy należy ją opłacić? Przedstawimy konkretne dane.
W styczniu 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących korzystania z leczenia w sanatorium oraz turnusów regeneracyjnych. Dotychczas korzystać z tej formy opieki mogli wyłącznie rolnicy aktywni zawodowo. Co się zmieniło po nowelizacji przepisów?
Wraz z początkiem marca nastąpią zmiany w świadczeniach- nie tylko rent i emerytur-ale także w świadczeniu dla sołtysów. Do tej pory włodarz małej miejscowości nie mógł liczyć na wielkie kwoty. Jakiej podwyżki może się spodziewać od 1 marca dla najważniejszej osoby we wsi?
To nie Prima Aprilis. Od 1 kwietnia 2024 roku zostanie podniesiona składka na ubezpieczenie zdrowotne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe kwoty będą obowiązywać domowników jak i pomocników rolnika. Sprawdziliśmy, o ile więcej trzeba wyciągnąć z portfela na składkę zdrowotną w KRUS.
Już od marca seniorzy otrzymają większą kwotę świadczenia emerytalno-rentowego. Zapowiadana waloryzacja dotyczy zarówno wypłat z ZUS, jak i z KRUS. Dla rolników wyliczana jest ona indywidualnie. Na jakie kwoty mogą liczyć emeryci po waloryzacji?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła właśnie kolejną edycję konkursu, który skierowany jest do właścicieli gospodarstw rolnych. Każde gospodarstwo może wziąć udział. Laureatów czeka ufundowana przez organizatorów nagroda pieniężna oraz nagrody rzeczowe.
Co roku o tej porze rozpoczyna się wysyłanie deklaracji podatkowych z KRUS do swoich świadczeniobiorców. Sprawdziliśmy, do jakiej grupy ludzi trafi w tym roku PIT, oraz jaki czas ma Kasa Rolnicza na dostarczenie go rolnikom.
Gienek Onopiuk to jeden z głównych bohaterów kultowego już programu "Rolnicy.Podlasie" emitowanego w Focus TV. Mężczyzna w swoim życiu przepracował 42 lata na gospodarstwie, jednak wysokość jego miesięcznej emerytury nie pozwala mu na godne życie.
Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w gospodarstwie rolnym we wsi Bielawy pod Kościanem. Rolnik został zaatakowany przez byka.
Na marzec zapowiedziana jest waloryzacja rent i emerytów, która ma objąć swoim zakresem również rolników. Sprawdziliśmy, jakie kwoty obowiązują obecnie, a jakie kwoty będzie wypłacała Kasa Rolnicza Ubezpieczenia Społecznego emerytom po zmianach?
Przejście na wcześniejszą emeryturę jest marzeniem wielu Polaków. W teorii byłoby to osiągalne dla tych, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, ale są na rynku pracy od dawna i mają przepracowane wymagającą liczbę lat. Jednakże niewiele grup zawodowych może przejść na emeryturę stażową. Czy dotyczy się to również rolników?
Zasiłek pogrzebowy był jednym z tematów poruszanych przez polityków w czasie trwania kampanii wyborczej. Przekonywali oni o konieczności podniesienia kwoty wypłacanej dla rodziny. Czy rok 2024 przyniósł zmiany w tym temacie?
Podlegasz ubezpieczeniu w KRUS? Czy składki za ciebie opłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta? Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy, które być może dotyczą ciebie. Sprawdź, co uległo zmianie.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rolników podała, że ustalona została stawka składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie w pierwszym kwartale 2024 roku.
Przypominamy: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) ogłosiła istotne zmiany dotyczące emerytur rolniczych na rok 2024. Kluczową modyfikacją jeszcze z 2023 roku jest wzrost wysokości świadczenia z 75 proc. do 90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Z kolei w przyszłym roku planowana waloryzacja ma wynieść 12,3 proc. Najniższa emerytura rolnika osiągnie wtedy pułap 1783,82 zł brutto.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) ogłasza nową edycję konkursu e-learningowego, zatytułowanego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. To już piąta odsłona inicjatywy, która ma na celu promowanie bezpiecznych praktyk związanych zarówno z pracą, jak i zabawą na obszarze gospodarstwa rolnego. Tym razem szczególną uwagę skierowano na najmłodszych - dzieci rolników.
Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników przy KRUS podjęła uchwałę dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenia wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie na IV kwartał 2023 roku. Nowe stawki składek mają zastosowanie do rolników, ich małżonków, domowników oraz pomocników rolników.
Wcześniejsze przejście na emeryturę, dzięki odpowiedniej liczbie przepracowanych lat. Co konkretnie można przez to rozumieć i kto może liczyć na ten przywilej?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przekazuje ważne informacje dotyczące emerytur i rent. Od 1 września 2023 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące kwot miesięcznego przychodu, które będą wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. To istotna aktualizacja, która dotyczy beneficjentów KRUS.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) już teraz przygotowuje się do realizacji kolejnej, dodatkowej wypłaty rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w roku 2023. To dobra wiadomość dla osób korzystających z tego systemu zabezpieczenia, które wkrótce będą mogły liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy. Nowe świadczenie, znane jako popularna "czternasta emerytura," zostanie wypłacone równocześnie z regularnymi świadczeniami, takimi jak emerytura, renta lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.
Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak różnice w długości życia między mężczyznami zamieszkującymi miasta a tymi mieszkającymi na wsi pozostają nadal widoczne.
Wprowadzane od 1 sierpnia 2023 roku zmiany w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyniosą istotne ułatwienia dla rolników. Nowa witryna internetowa KRUS dołączy do platformy gov.pl, zapewniając dostęp do jednolitych i ustandaryzowanych informacji oraz e-usług w jednym miejscu.
Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego?