RolnikInfo.pl
żywność

publicdomainpictures.net / CC0

Praca rolników idzie na marne? 9 mln ton żywności trafia do śmieci

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Marnowanie żywności jest problemem, z którym zmaga się chyba każde rozwijające się i rozwinięte państwo na świecie. Od Ameryki przez Europę po Azję - tony zdatnej do spożycia, lecz wyrzucanej żywności są wstydliwym wyrzutem sumienia współczesnego społeczeństwa. Według Caritas Polska, w naszym kraju rocznie wyrzuca się na śmietnik aż 9 mln ton żywności. 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wyrzucanie produktów spożywczych jest nie tylko ogromną szkodą dla środowiska naturalnego, ale też jawnym brakiem poszanowania dla wysiłku rolników. 

9 milionów ton żywności trafia na śmietnik

Rolnicy są grupą społeczną, która uczestniczy w procesie powstawania żywności od samego początku - i nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o produktach pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Być może to właśnie dlatego rolnicy wykazują szczególny szacunek wobec tego, co trafia na stoły. 

Jak podaje Caritas Polska, w naszym kraju rocznie marnuje się około 9 milionów ton żywności. Jest to jedzenie zdatne do spożycia, choć być może nie tak urodziwe, jak przedstawia się je np. w reklamach telewizyjnych i internetowych. 

Powodem, dla którego tak duże ilości żywności trafiają na śmietnik, jest przede wszystkim brak wiedzy - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekroczona data ważności na opakowaniu nie oznacza automatycznie, że dany produkt nie nadaje się do spożycia. 

Kombajn

Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Kolejną przyczyną, przez którą żywność nie trafia do spożycia, jest ludzka niechęć do produktów wizualnie nieidealnych - pomarszczona skórka papryki nadal może stać się doskonałym składnikiem zup czy smacznych kanapkowych past, a warzywo niekoniecznie musi zakończyć swoją historię w odpadach. 

Wiele osób nie wie również, w jaki sposób przechowywać żywność - w lodówce warzywa i owoce są np. zamknięte w plastikowych torebkach, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Mięso, zamiast być szybko schowane do chłodziarki, po przyniesieniu ze sklepu w upalny dzień często leżakuje na kuchennym blacie. 

Prawo wobec marnowania produktów spożywczych

Statystyki dotyczące ilości marnowanej żywności zawsze pogarszają się w okresie letnim, a także podczas świąt - wyjaśnieniem jest tutaj nadmiarowe kupowanie produktów spożywczych, których później nie można zjeść. 

By przeciwdziałać marnowaniu żywności, w Polsce wprowadzono w 2019 roku specjalną ustawę, na której mocy sklepy i hurtownie mające powierzchnię powyżej 250 metrów kwadratowych, są zobowiązane współpracować z organizacjami pozarządowymi w kwestii nieodpłatnego oddawania niesprzedanej żywności. 

Warto dodać, że dany sklep czy hurtownia musi dokumentować połowę swoich przychodów ze sprzedaży żywności. Ustawa nie obejmuje tutaj jednak napojów zawierających więcej niż 1,2% alkoholu lub napojów stanowiących mieszaninę piwa i innych dodatków o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5%. 

Od początku marca 2020 roku w Polsce obowiązuje dodatkowy przepis, który zakłada, że podmioty sprzedające żywność będą zobowiązane do zapłaty 0,1 złotych za każdy kilogram zmarnowanych przez siebie produktów spożywczych. 

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

  • Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał przesyłkę. Zawartość niemile go zaskoczyła

  • Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Dwie osoby trafiły do szpitala


Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: tvp.info

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >