Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Praca rolników idzie na marne? 9 mln ton żywności trafia do śmieci
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Praca rolników idzie na marne? 9 mln ton żywności trafia do śmieci

żywność
publicdomainpictures.net / CC0

Marnowanie żywności jest problemem, z którym zmaga się chyba każde rozwijające się i rozwinięte państwo na świecie. Od Ameryki przez Europę po Azję - tony zdatnej do spożycia, lecz wyrzucanej żywności są wstydliwym wyrzutem sumienia współczesnego społeczeństwa. Według Caritas Polska, w naszym kraju rocznie wyrzuca się na śmietnik aż 9 mln ton żywności. 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wyrzucanie produktów spożywczych jest nie tylko ogromną szkodą dla środowiska naturalnego, ale też jawnym brakiem poszanowania dla wysiłku rolników. 

9 milionów ton żywności trafia na śmietnik

Rolnicy są grupą społeczną, która uczestniczy w procesie powstawania żywności od samego początku - i nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o produktach pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Być może to właśnie dlatego rolnicy wykazują szczególny szacunek wobec tego, co trafia na stoły. 

Jak podaje Caritas Polska, w naszym kraju rocznie marnuje się około 9 milionów ton żywności. Jest to jedzenie zdatne do spożycia, choć być może nie tak urodziwe, jak przedstawia się je np. w reklamach telewizyjnych i internetowych. 

Powodem, dla którego tak duże ilości żywności trafiają na śmietnik, jest przede wszystkim brak wiedzy - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekroczona data ważności na opakowaniu nie oznacza automatycznie, że dany produkt nie nadaje się do spożycia. 

Kolejną przyczyną, przez którą żywność nie trafia do spożycia, jest ludzka niechęć do produktów wizualnie nieidealnych - pomarszczona skórka papryki nadal może stać się doskonałym składnikiem zup czy smacznych kanapkowych past, a warzywo niekoniecznie musi zakończyć swoją historię w odpadach. 

Wiele osób nie wie również, w jaki sposób przechowywać żywność - w lodówce warzywa i owoce są np. zamknięte w plastikowych torebkach, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Mięso, zamiast być szybko schowane do chłodziarki, po przyniesieniu ze sklepu w upalny dzień często leżakuje na kuchennym blacie. 

Prawo wobec marnowania produktów spożywczych

Statystyki dotyczące ilości marnowanej żywności zawsze pogarszają się w okresie letnim, a także podczas świąt - wyjaśnieniem jest tutaj nadmiarowe kupowanie produktów spożywczych, których później nie można zjeść. 

By przeciwdziałać marnowaniu żywności, w Polsce wprowadzono w 2019 roku specjalną ustawę, na której mocy sklepy i hurtownie mające powierzchnię powyżej 250 metrów kwadratowych, są zobowiązane współpracować z organizacjami pozarządowymi w kwestii nieodpłatnego oddawania niesprzedanej żywności. 

Warto dodać, że dany sklep czy hurtownia musi dokumentować połowę swoich przychodów ze sprzedaży żywności. Ustawa nie obejmuje tutaj jednak napojów zawierających więcej niż 1,2% alkoholu lub napojów stanowiących mieszaninę piwa i innych dodatków o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5%. 

Od początku marca 2020 roku w Polsce obowiązuje dodatkowy przepis, który zakłada, że podmioty sprzedające żywność będą zobowiązane do zapłaty 0,1 złotych za każdy kilogram zmarnowanych przez siebie produktów spożywczych. 

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: tvp.info