Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > 30.06 koniec składania wniosków. Pieniądze dla hodowców zwierząt
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.06.2023 21:00

30.06 koniec składania wniosków. Pieniądze dla hodowców zwierząt

banknoty polskie
Iberion.pl

Czas składania wniosków o przyznanie płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt dobiega końca. Rolnicy mają czas do 30 czerwca 2023 r., aby aplikować o wsparcie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Inicjatywa ta ma na celu zachęcenie hodowców do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. 

W jaki sposób złożyć wniosek w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt?

Wniosek można złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na stronie Platformy Usług Elektronicznych (PUE) pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr. Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej.

Cele wsparcia w ramach ekoschematu. Dostępne płatności

Ekoschemat Dobrostan zwierząt ma na celu wspieranie hodowców w promowaniu wyższych standardów dobrostanu zwierząt. Przyznawane wsparcie dotyczy realizacji zobowiązań przekraczających obowiązujące normy i powszechnie stosowane praktyki.

Rolnicy mogą wybierać spośród 13 wariantów płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Obejmują one różne aspekty hodowli, takie jak dobrostan loch, tuczników, krów mlecznych, krów mamek utrzymywanych w różnych warunkach, opasów, owiec, kur niosek, kurcząt brojlerów, indyków przeznaczonych do produkcji mięsa, koni oraz kóz.

Pozytywne zmiany dla hodowców zwierząt

Zgodnie z oczekiwaniami środowiska rolniczego, wprowadzono wiele pozytywnych zmian w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Jedną z kluczowych zmian jest umożliwienie udziału w tym programie również rolnikom utrzymującym bydło w systemie uwięziowym. Rolnicy ci mogą otrzymać płatności za wprowadzanie innowacyjnych praktyk hodowlanych, takich jak chów ściółkowy, zapewnienie wypasu, wybiegu oraz późniejsze odsadzanie cieląt od krów mlecznych.