Ten trik z bzem znają nieliczni. Dodaj to do wazonu, a kwiaty postoją dłużej, niż byś się spodziewał

W niektórych miejscach w Polsce można już zauważyć kwitnące bzy. Kwiaty nie tylko przyciągają wzrok odcieniami filety i bieli, ale również wypełniają powietrze cudownym, słodkim zapachem. Z tych powodów często lądują w wazonach i ozdabiają domy. Warto zapoznać się z prostym sposobem, który sprawi, że bez utrzyma dłużej swoją świeżość.
W Polsce zakwitły już bzy
Bez jest niezwykle romantyczną rośliną — pisarze i poeci często umieszczali te kwiaty w swoich utworach, nadając im symbolicznego znaczenia. Czas, w którym zakwitały bzy, nierzadko miał się kojarzyć z jakimś przełomowym momentem. Choć teraz można by się zastanawiać, o którą dokładnie roślinę chodziło, ponieważ ta o fioletowych kwiatach to w istocie nie bez, ale lilak, jednak ta nazwa jest zdecydowanie rzadziej używana.
Lilak pospolity (łac. Syringa vulgaris), potocznie nazywany bzem, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych krzewów ozdobnych w Europie. Został sprowadzony na Stary Kontynent w XVI wieku przez posła cesarza rzymskiego na dwór sułtana tureckiego. Od tego czasu zdobył ogromną popularność w ogrodach i parkach, także w Polsce, gdzie na dobre zadomowił się jako roślina ozdobna.
Ze względu na swój wyjątkowy zapach bzy są chętnie zrywane i zebrane w bukiety, lądują w wazonach. Kwiaty cięte, choć pięknie wyglądają, mają jednak to do siebie, że szybko więdną. Można jednak znacząco wydłużyć ich trwałość. W przypadku bzów dobrze sprawdzi się jeden sprytny trik.


Bez jest popularnym krzewem ozdobnym w Polsce
Za nami wyjątkowo łagodna zima, a pogoda jak do tej pory była nad wyraz łaskawa, przynajmniej jeśli chodzi o temperatury i brak większych przymrozków. Z tego powodu wegetacja ruszyła wcześniej i część roślin zaczęła kwitnąć przed zwyczajowym terminem.
Ze względu na swoją odporność na mróz, zanieczyszczenia powietrza i niewielkie wymagania glebowe lilaki, czy też bzy, idealnie sprawdzają się w warunkach klimatycznych naszego kraju. Ten krzew preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz gleby żyzne, przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności. Rozrasta się dość szybko i może osiągnąć wysokość od 3 do 7 metrów, a niekiedy nawet więcej. Jest też rośliną długowieczną — odpowiednio pielęgnowany może zdobić ogród nawet przez kilkadziesiąt lat.
Okres kwitnienia lilaka zwykle przypada na przełom maja i czerwca, w zależności od warunków pogodowych i konkretnej odmiany. W tym roku część krzewów zakwitła już pod koniec kwietnia. Kwiaty pojawiają się w postaci gęstych, wiechowatych kwiatostanów, najczęściej w kolorach od białego przez różowy i jasnofioletowy po intensywnie purpurowy. Idealnie prezentują się w ogrodzie, ale równie dobrze można z nich komponować przyciągające wzrok bukiety.
Jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad, dłużej będziemy mogli cieszyć się świeżymi kwiatami oraz ich oszałamiającym zapachem. Na samym początku należy pamiętać o tym, że gałązki należy ścinać rankiem lub wieczorem, w momencie, w którym roślina nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Oprócz tego ogrodnicy rekomendują pewną metodę, dzięki której kwiaty utrzymają się nawet do trzech tygodni.

Zrób to ze ściętym bzem. Postoi dłużej w wazonie
Lilak cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Różnorodność odmian pozwala na tworzenie kompozycji o zróżnicowanej kolorystyce i strukturze. Oprócz funkcji ozdobnej lilak może stanowić także element osłonowy lub tło dla niższych roślin rabatowych. Niektórzy jednak z niecierpliwością czekają na moment, w którym będą mogli umieścić go w pachnących bukietach.
Aby kwiaty bzu jak najdłużej zachowały świeżość po ścięciu i umieszczeniu w wazonie, warto zastosować kilka prostych zabiegów. Łodygi nie tylko tej rośliny, ale również innych kwiatów ozdobnych należy przyciąć pod skosem i lekko je zmiażdżyć na końcach — ułatwia im to pobieranie wody. W przypadku lilaka warto je jeszcze dodatkowo zahartować, czyli na kilkanaście sekund zamoczyć we wrzącej wodzie, a dopiero później przełożyć do wazonu ze zwykłą, najlepiej przegotowaną wcześniej wodą.
Wodę w wazonie powinno się regularnie wymieniać, najlepiej codziennie, trzeba również uważać, aby jej poziom nie był być zbyt wysoki, w przeciwnym razie będzie to powodować gnicie liści i dolnych części łodyg. Warto również usuwać liście znajdujące się poniżej linii wody. Zatrzymamy rozwój bakterii w wodzie, jeśli dodamy do niej szczyptę soli oraz odrobinę kwasku cytrynowego lub octu.
To są absolutnie podstawowe czynności, które można zastosować do większości kwiatów ciętych. W przypadku bzów sprawdzi się jeszcze jedna dość nieoczywista metoda. Należy zrobić w łodyżce kwiatu pionową dziurkę i włożyć do niej zapałkę, główką do góry. To zahamuje procesy gnilne, a kwiaty nie zwiędną, ale się zasuszą.
Lilak to roślina nie tylko piękna, ale i symboliczna — w wielu kulturach jego kwitnienie zwiastuje nadejście pełni wiosny. Dzięki swojej historii, łatwej uprawie i uniwersalnemu urokowi, pozostaje jednym z najczęściej wybieranych krzewów do ogrodów w Polsce. Jednak nie tylko profesjonalni ogrodnicy doceniają jego walory. Aby dłużej cieszyć się pięknem bzu, warto pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.




































