Tak ochronisz drzewka owocowe przed robakami. Szkodniki nie będą miały szans

Ochrona drzewek owocowych to jeden z fundamentalnych obowiązków każdego zapalonego ogrodnika, który liczy na pyszne i obfite plony w sezonie. Istnieją efektywne i łatwe sposoby, aby nie pozwolić szkodnikom opanować naszych upraw. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący.
Aby cieszyć się obfitymi owocami w sezonie, warto podjąć profilaktykę już teraz
Czas płynie szybko — już całkiem niedługo będziemy cieszyć się efektami ciężkiej pracy ogrodników, rolników, i pasjonatów rolnictwa, którzy starają się dbać jak najlepiej o swoje uprawy, które dają wspaniałe owoce. Aby otrzymać obfite zbiory w sezonie, musimy podjąć działania profilaktyczne już teraz — szkodniki nie będą czekały na specjalne zaproszenie, żeby zaatakować nasze drzewka.

Ogromnym powodzeniem w kraju cieszą się śliwki i czereśnie — warto dowiedzieć się, w jaki sposób chronić je przed żerującymi insektami. Nie wymaga to wielkiego wysiłku — trzeba jedynie wybrać odpowiedni czas i materiały.

Dzięki tym zabiegom robaki nie dadzą rady dostać się do twoich śliwek
Aby zabezpieczyć śliwki przed robakami, należy odpowiednio owinąć korę drzew. W tym celu warto zastosować np. gruby papier falisty lub karton. Robimy z nich opaskę, którą umieszczamy na drzewie ok. 30-50 cm nad ziemią. Dzięki takiej barierze szkodniki, zamiast chować się w pęknięciach kory drzewa, będą kryły się w zagłębieniach kartonu. Materiał należy wymieniać co kilka tygodni. Opaski z kartonu lub papieru stosujemy najpierw w kwietniu i maju, a następnie w lipcu i sierpniu, dzięki czemu efektywnie pozbędziemy się szkodnika.

Dorosłych osobników owocówki śliwóweczki można pozbywać się ręcznie, ale jest to czasochłonne i niekiedy nieefektywne rozwiązanie. Skuteczniejszym sposobem będzie zastosowanie oprysku, jednak zanim zdecydujemy się na chemiczne metody, warto najpierw samemu sporządzić naturalny, ekologiczny preparat, który może okazać się równie efektywny.
Domowy oprysk na robaki w śliwkach można przygotować ze skrzypu polnego, który rośnie w lesie, na łąkach i ugorach, kryje się także w przydomowych ogrodach. Można też wykorzystać krwawnik pospolity. Należy zebrać ok. 1/4 wiadra rośliny, a następnie zalać ją wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Z tak przyrządzonej mieszanki powstanie gnojówka, którą rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:2. Opryskujemy roztworem drzewka śliwy nawet dwa razy w tygodniu, w pochmurne i nie zbyt gorące dni.
Warto znać także sztuczki na ochronę czereśni — aby móc cieszyć się soczystymi, obfitymi zbiorami w sezonie.
Zobacz też: Nawet 10 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich. Trzeba spełnić kilka warunków
W ten sposób ochronisz swoje czereśnie przed robakami
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się robaków w czereśniach, warto zastosować dodatkowe, ochronne metody. Jednym ze sposobów wśród ogrodników jest przekopywanie ziemi pod drzewem i umieszczanie pod nim agrowłókniny, która ma uniemożliwiać muchówkom opuszczenie gleby. Działania trzeba podjąć działanie, szczególnie jeśli larwy pojawiły się w czereśniach już w poprzednim sezonie. Nie jest to niezawodna metoda, ale może znacznie zredukować liczbę szkodników.

Kolejnym sposobem jest podlanie ziemi wokół czereśni preparatem na szkodniki glebowe. Najlepiej zrobić to w momencie, gdy temperatura gruntu osiągnie już 13 stopni Celsjusza. Co więcej, warto sadzić wczesne odmiany czereśni, które są naturalnie odporne na robaczywienie. Do takich odmian zalicza się Majówka, Miodówka i Rivan. Te odmiany nie wymagają pryskania, ponieważ owocują przed wylotem szkodników. Są przez to szczególnie polecane do upraw ekologicznych.
Do zwalczania nasionnicy najskuteczniejsze są gotowe środki owadobójcze, jednak znaczna większość preparatów chemicznych dostępna jest wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych. Póki co nie ma jeszcze ekologicznych oprysków, które mogłyby być stosowane zamiennie przeciw nasionnicy.




































