Rozpromieni każdy ogród, a motyle i pszczoły zlecą się w mgnieniu oka. To prawdziwa perełka

Piękny, kwitnący i kolorowy ogród to marzenie każdego ogrodnika. Uzyskanie takiego efektu jest jednak uzależnione od sporych nakładów pracy i czasu. Jeśli ktoś wie, że nie może poświęcić aż tyle uwagi roślinom, powinien zainteresować się pewną odmianą należącą do rodziny astrowatych — rozświetli rabaty i będzie cieszyć oczy, a poza tym ma bardzo małe wymagania pielęgnacyjne.
Idealne kwiaty do ogrodu
Uprawa kwiatów w ogrodzie wcale nie musi być trudna i wymagająca, wszystko zależy od odpowiedniego dobrania roślin. Wielu gatunkom nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi, a i tak zachwycą spektakularnym efektem. Kolejnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, planując rozsady, są zmiany klimatyczne. Susza z roku na rok daje się coraz bardziej we znaki zarówno rolnikom jak i ogrodnikom. Warto więc poszukać roślin, które będą odporne na trudne warunki, a tych jest całkiem sporo.
Pewne kwiaty z rodziny astrowatych mają wiele cech roślin idealnych, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce. Często ozdabiają ogrody, skwery i parki, ale równie dobrze można je hodować również w donicach — na balkonach i tarasach. Ponadto są odporne na mróz, nie wymagają intensywnego nawożenia czy innych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Ta roślina jest również atrakcyjna dla owadów zapylających, dlatego czeto wykorzystuje się ją w projektach ogrodów ekologicznych. Rudbekia, bo to o niej mowa występuje w około 30 gatunkach, jest więc z czego wybierać.



Polscy ogrodnicy pokochają rudbekię
Rudbekia występuje naturalnie w Ameryce Północnej i porasta prerie, łąki, lasy i brzegi strumieni. Niektóre gatunki rozpowszechniły się w uprawie jako kenofity i agriofity, czyli tak zwani uciekinierzy również w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej i zadomowiły się tam na dobre. Rudbekia występuje również jako roślina ozdobna. Co ciekawe, nazwę tym kwiatom nadał Karol Linneusz, który chciał w ten sposób uhonorować dwóch profesorów, ojca i syna z Uniwersytetu w Uppsali — Olafa Rudbecka starszego i młodszego.
Rudbekia hodowana w ogrodach to roślina jedno lub dwuletnia, która dorasta do wysokości od 30 do 150 cm. Kwiaty są skupione w gęstych, dorodnych kwiatostanach, najczęściej koloru żółtego lub pomarańczowego, z ciemniejszymi plamami i pręcikami. Bylina kwitnie od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków, czyli do października, a czasem nawet do listopada.
Te kwiaty ze względu na swój specyficzny wygląd najlepiej wpasowują się w naturalistyczną estetykę. Będą znakomicie wyglądać na rabatach preriowych w połączeniu z wysokimi trawami albo jeżówkami. Dobry efekt uzyskamy również, sadząc je przy ogrodzeniu lub w środku rabaty. Rudbekia to roślina niezwykle pożyteczna w ekosystemie, ponieważ przyciąga owady zapylająca, takie jak pszczoły i motyle. O czym warto pamiętać przy sadzeniu i uprawie rudbekii?

Rudbekia — sadzenie i uprawa
Rudbekię najczęściej uprawia się, zaczynając od wysiewu nasion, ale można również kupić już wyrośnięte egzemplarze w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Te kwiaty sadzi się wczesną wiosną, najlepiej w połowie maja, na otwartych, słonecznych przestrzeniach. Roślina toleruje większość przepuszczalnych gleb, zatrzymujących wilgoć. Na stałych stanowiskach należy pamiętać o zachowaniu odstępów między kwiatami — 30-60 cm, w zależności od gatunku lub odmiany rudbekii. Wyższe odmiany dobrze też palikować, gdyż mogą się łamać pod wpływem silniejszych wiatrów.
Aby móc dłużej cieszyć się pięknem rośliny wystarczy tylko regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, to nie tylko pobudza rudbekię do regeneracji, ale również chroni ją przed chorobami grzybowymi i atakami szkodników, głównie ślimaków. Jeśli chodzi o inne zabiegi pielęgnacyjne, to w zasadzie wystarczy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu aż do nadejścia okresu zimowania.
Rubdekia ma też właściwości lecznicze. Jakie jest jej zastosowanie?
Rudbekia jest w pełni mrozoodporna, nie trzeba jej więc przesadzać czy dodatkowo okrywać przed nadejściem zimy. Ogrodnicy rekomendują natomiast przycięcie rośliny po zakończeniu kwitnienia na wysokość około 10-15 cm poniżej kwiatostanów. Natomiast jeśli ktoś wybrał uprawę pojemnikową, wtedy na okres zimowy lepiej przenieść kwiaty do cieplejszego pomieszczenia.
Rudbekia to nie tylko wyjątkowa ozdoba ogrodu, dobrze wygląda również w bukietach, czasem uprawia się ją także w celach leczniczych. Zawarte w kwiatach oraz liściach flawonoidy i inne składniki mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Ta urocza bylina ma zdecydowanie wiele zalet i powinni się nią zainteresować zwłaszcza początkujący ogrodnicy. Ze względu na dużą ilość dostępnych odmian liczba ogrodowych kombinacji jest w zasadzie nieograniczona.



































