Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wydało się, jaka zima czeka Polaków. Jest najnowsza prognoza, nie tego się spodziewaliśmy
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:13

Wydało się, jaka zima czeka Polaków. Jest najnowsza prognoza, nie tego się spodziewaliśmy

śnieżyca
Tomasz Radzik/AGENCJA SE/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę długoterminową dla temperatury i opadów w okresie od grudnia 2023 r. do marca 2024 r. Co przewiduje się w najbliższych miesiącach?

Grudzień 2023, styczeń 2024: temperatury w normie, opady powyżej średniej

W grudniu 2023 roku spodziewane są temperatury mieszczące się w normie wieloletniej (tj. w latach 1991-2020), oscylujące od -3,1 do 3 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swojej eksperymentalnej prognozie pogody wskazuje, że poziom opadów atmosferycznych (deszczu lub śniegu) przekroczą normę, co może wpłynąć na atmosferę przedświątecznych dni.

Z kolei w styczniu 2024 roku zakłada się utrzymanie się średnich temperatur od -4,4 do 1,6 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne wciąż pozostaną powyżej normy, wprowadzając w nowy rok z wilgotnymi perspektywami.

Luty 2024: temperatury w granicach normy, ale nadal deszczowo. Odmiana w marcu

W lutym prognozuje się temperatury w normie, oscylujące od -4,4 do 3,5 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne również utrzymają się na poziomie przekraczającym normę, sugerując kolejny deszczowy miesiąc.

Według prognozy eksperymentalnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, marzec będzie się charakteryzował wyższymi temperaturami w porównaniu do temperatur typowych dla normy wieloletniej, a więc powyżej poziomu od 0 do 5,2 stopni Celsjusza. Dodatkowo prognozuje się także opady atmosferyczne przewyższające normę. Oznacza to, że zima może zakończyć się deszczowym akcentem.

 

Analiza prognozy: co oznaczają przewidywane warunki atmosferyczne?

Prognoza, wskazująca na powyższe normy temperatur i opadów, sugeruje, że nadchodzące miesiące mogą być cieplejsze i bardziej deszczowe niż średnio w ciągu ostatnich 30 lat. Mimo pewnych odchyleń, prognozy te stanowią jedynie ramy referencyjne, nie uwzględniając jednak rodzaju opadów – czy to deszczu, czy śniegu. 

źródło: IMGW

Tagi: IMGW