Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Niepokojące wieści z gór. Hybryda dwóch gatunków zwierząt
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.11.2023 11:26

Niepokojące wieści z gór. Hybryda dwóch gatunków zwierząt

sylwetka wilka na kolorowym tle
unsplash.com

Jak się okazuje, całkiem dobrze poznana fauna w Europie nadal jest źródłem zaskoczeń dla naukowców. Fundacja Conservation Carpathia, organizacja ds. ochrony przyrody w Rumunii, zakończyła badania nad populacją wilków (Canis lupus) na obszarze 1400 kilometrów kwadratowych. Rezultaty są zaskakujące. Wyniki monitoringu genetycznego przynoszą niepokojące wieści dotyczące hybrydy wilka i psa, stawiając przed przyrodnikami nowe wyzwania.

 

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości

Wyniki badań Fundacji Conservation Carpathia przynoszą ciekawe informacje z terenów Rumunii. Badania wykazały, że na rozległym obszarze mieszka jedynie 48 osobników wilków, co przekłada się na 2,35 na 100 kilometrów kwadratowych. To liczba mniejsza niż w amerykańskim parku Yellowstone, ale większa niż w niektórych obszarach Skandynawii. Analizy oparto na genetycznych odciskach palców, pobranych z nieinwazyjnych próbek DNA, takich jak mocz, odchody i sierść zwierząt.

Hybryda wilka i psa w rumuńskich Karpatach

Najbardziej zaskakującym wynikiem badań jest obecność hybrydy wilka i psa w Karpatach Południowych. To pierwsze oficjalne potwierdzenie genetyczne takiego przypadku w tym regionie. Hybrydyzacja jest wynikiem kontaktu dzikich zwierząt z bezpańskimi psami, które wkraczają na wilcze terytoria, zagrażając genetycznemu zdrowiu populacji wilków na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci.

Stowarzyszenie dla Natury “Polski Wilk”, powołując się na dane Instytutu Genetyki i Biotechnologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że do krzyżowania psów i wilków w środowisku naturalnym dochodzi bardzo rzadko. Zazwyczaj to samica wilka łączy się z samcem psa – odwrotnych sytuacji naukowcy odnotowali o wiele mniej. Na temat hybrydyzacji tych dwóch gatunków Stowarzyszenie dla Natury wskazuje:

– W ostatnich kilkunastu latach w Polsce potwierdzono fenotypowo i genetycznie zaledwie kilka takich przypadków.

Wyzwania dla ochrony przyrody

Odkrycie organizacji w Rumunii stawia przed organizacjami ochrony przyrody nowe wyzwania, wymagające skutecznych działań mających na celu zabezpieczenie genetycznej integralności populacji wilków w Karpatach Południowych. Problematyka hybrydyzacji staje się istotnym elementem strategii ochrony dzikich gatunków na tym obszarze.

źródło: polskiwilk.org.pl, interi

 

Tagi: Wilk Kamyk