Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Kilkadziesiąt nowych ognisk ASF w siedmiu województwach. Trzeba wiedzieć
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:11

Kilkadziesiąt nowych ognisk ASF w siedmiu województwach. Trzeba wiedzieć

dzik na drodze w lesie
Marek BAZAK/East News

Ponad 40 nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików zostało potwierdzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii. Choroba rozprzestrzeniła się w siedmiu różnych województwach, wywołując obawy o sytuację na polskiej wsi. Zarażenia stwierdzono między innymi w dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. 

Siedem województw, 42 nowe ogniska ASF

Główny Inspektorat Weterynarii nie ma dobrych wieści w kwestii stanu afrykańskiego pomory świń (ASF) na terenie Polski. Łącznie ASF u dzików zostało potwierdzone w 42 lokalizacjach na terenie aż siedmiu województw: w woj. dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. 

Gdzie pojawiły się nowe przypadku ASF?

Ostatnie ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików potwierdzono w różnych regionach Polski. Choroba pojawiła się w siedmiu województwach, obejmując różne powiaty. 

W województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ASF w dwóch lokalizacjach: powiecie piaseczyńskim (gmina Góra Kalwaria) oraz w powiecie radomskim (gmina Iłża). Również na Lubelszczyźnie liczba nowych ognisk wyniosła dwa: w powiecie chełmskim (gmina Dorohusk) i włodawskim (gmina Stary Brus). 

Na Warmii i Mazurach ASF zostało potwierdzone w powiecie olsztyńskim (gmina Olsztynek), ostródzkim (gmina Miłomłyn) oraz w powiecie gołdapskim (gmina Banie Mazurskie).

W województwie dolnośląskim nowe przypadki pojawiły się za to w powiecie lubańskim (gminy Świeradów-Zdrój i Leśna), lwóweckim (gmina Mirsk), oleśnickim (gmina Oleśnica), polkowickim (gminy Grębocice), trzebnickim (gmina Oborniki Śląskie), wołowskim (gmina Wołów). 

Na Opolszczyźnie GIW poinformował o przypadku wykrycia choroby w powiecie namysłowskim (gminy Pokój i Świerczów). Na Pomorzu stwierdzono ogniska ASF w powiecie kwidzyńskim (gmina Prabuty) i sztumskim (gminy Mikołajki Pomorskie i Stary Targ).

Jak wygląda sytuacja w Polsce od początku roku?

Od początku bieżącego roku liczba ognisk ASF w Polsce osiągnęła zatrważającą liczbę 2354. Zarażenia wystąpiły w 13 województwach, obejmując m.in. dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi: ASF