RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

kontrole
unsplash.com / fot. S. Graham

Liczba kontroli urzędników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa rośnie - twierdzi Lubelska Izba Rolnicza. Informacje zebrane od rolników z województwa lubelskiego świadczą o tym, że wzmożone kontrole w gospodarstwach są wynikiem anonimowych skarg i donosów na producentów żywności.

Lubelska Izba Rolnicza chce, by skargi i donosy do PIORiN mogły być zdawane jedynie wtedy, kiedy będą imiennie podpisane przez swojego autora.

Coraz częstsze kontrole PIORiN wskutek skarg i donosów

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest ważnym organem, którego celem jest minimalizowanie zagrożenia wywołanego obecnością szkodliwych organizmów czy eliminacja szkodliwych efektów stosowania pestycydów.

PIORiN dodatkowo zajmuje się nieprawidłowościami i negatywnymi skutkami obrotu handlowego, a także stanowi nadzór nad obrotem materiałem siewnym.

Rolnicy mogą spodziewać się kontroli w swoich gospodarstwach - w ostatnim czasie liczba wizyt urzędników z PIORiN na Lubelszczyźnie jest znacznie większa niż zazwyczaj.

Sprawą zainteresowała się Lubelska Izba Rolnicza, która otrzymała wiele informacji od rolników wskazujących, że kontrole PIORiN były efektem anonimowych donosów i skarg.

Lubelska Izba Rolnicza o anonimowych skargach

Lubelska Izba Rolnicza w swoim oświadczeniu stwierdziła, że skargi na rolników są nierzadko bezpodstawne. Wskazano, że anonimowe donosy mają swoje źródło w niewiedzy zgłaszających lub są efektem sąsiedzkich waśni.

Z tego względu Lubelska Izba Rolnicza wystosowała wniosek do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa o rozpatrywanie tylko tych zgłoszeń, które są imiennie podpisane przez swojego autora.

Zdaniem członków LIR w ten sposób zminimalizuje się liczbę anonimowych donosów na rolników.

PIORiN nie skomentowała dotychczas apelu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl