Ostatnie dramatyczne informacje, które pojawiły się we wszystkich mediach w kraju spowodowały, że polski rząd podjął szereg działań, mających na celu utrudniony dostęp do toksycznych środków chemicznych stosowanych do deratyzacji. Pierwszym krokiem jest całkowite uniemożliwienie zakupu tych środków w Internecie. Michał Kołodziejczak rozmawiał z właścicielami platform internetowych. Co udało się wynegocjować?
Niekiedy przejeżdżając okazjonalnie przez mniejsze miejscowości, zauważamy tabliczki na płocie, informujące o sprzedaży ziemniaków pakowanych w siatkowane worki. Kupowanie prosto od rolnika jest dobrą alternatywą i niekiedy dużo tańszą niż w osiedlowych sklepach czy na targach. Niestety jednak, rolnik handlujący ziemniakami z gospodarstwa, może zapłacić mandat w wysokości do 1500 zł, jeśli nie spełnił tych dwóch wymogów.
Minister Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej poinformował, że podjął kroki w sprawie zmiany obowiązków producentów ziemniaka eksportujących z Polski do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Czy rolnicy będą mogli zapomnieć o badaniach fitosanitarnych ziemniaka?
Wiosna to czas kiedy inspektorzy z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wyjeżdżają na pola, by przeprowadzać badania. Którzy rolnicy mogą spodziewać się inspekcji na swoim polu i czego ona może dotyczyć?
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stanęli na straży unijnych sankcji, odkrywając i udaremniając próby obejścia ograniczeń w imporcie drewna z Rosji i Białorusi. Dzięki kontrolom oraz czujności, proceder nielegalnego importu drewna iglastego został zdemaskowany, co wpisuje się w działania mające na celu egzekwowanie restrykcji nałożonych przez Unię Europejską po agresji Rosji na Ukrainę.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o otwarciu rynku Wenezueli dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski. Nowy kierunek eksportu płodów rolnych stwarza wiele możliwości dla polskich rolników.
Wszyscy producenci rolni mogą rozpocząć prowadzenie produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca rolników do zdobywania certyfikacji.
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała dwa nowe raporty dotyczące zagrożeń fitosanitarnych dla Polski z dnia 10 lipca 2023 r. Sprawdź, jakie nowe agrofagi mogą stanowić problem dla upraw w Polsce oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Polskie borówki amerykańskie niedługo trafią na chiński rynek. Przygotowania producentów do eksportu trwają, a my przypominamy ważne aspekty wymogów kierowania owoców na zagraniczny rynek.
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej?
PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji?
Kupowanie produktów od sprawdzonych producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin pomoże oszczędzić wielu kłopotów, a także zachować bezpieczeństwo upraw oraz zdrowie człowieka. Poznaj proste zasady zakupu środków ochrony roślin, które pozwolą uniknąć strat finansowych oraz konsekwencji prawnych.
Liczba kontroli urzędników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa rośnie - twierdzi Lubelska Izba Rolnicza. Informacje zebrane od rolników z województwa lubelskiego świadczą o tym, że wzmożone kontrole w gospodarstwach są wynikiem anonimowych skarg i donosów na producentów żywności. Lubelska Izba Rolnicza chce, by skargi i donosy do PIORiN mogły być zdawane jedynie wtedy, kiedy będą imiennie podpisane przez swojego autora. Coraz częstsze kontrole PIORiN wskutek skarg i donosówPaństwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest ważnym organem, którego celem jest minimalizowanie zagrożenia wywołanego obecnością szkodliwych organizmów czy eliminacja szkodliwych efektów stosowania pestycydów. PIORiN dodatkowo zajmuje się nieprawidłowościami i negatywnymi skutkami obrotu handlowego, a także stanowi nadzór nad obrotem materiałem siewnym. Rolnicy mogą spodziewać się kontroli w swoich gospodarstwach - w ostatnim czasie liczba wizyt urzędników z PIORiN na Lubelszczyźnie jest znacznie większa niż zazwyczaj. Sprawą zainteresowała się Lubelska Izba Rolnicza, która otrzymała wiele informacji od rolników wskazujących, że kontrole PIORiN były efektem anonimowych donosów i skarg.