Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zmiany w dostępie do sanatoriów z KRUS
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 28.02.2024 21:10

Zmiany w dostępie do sanatoriów z KRUS

starsza para
fot. Pixabay/Sofia_Shultz_Photography

W styczniu 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących korzystania z leczenia w sanatorium oraz turnusów regeneracyjnych. Dotychczas korzystać z tej formy opieki mogli wyłącznie rolnicy aktywni zawodowo. Co się zmieniło po nowelizacji przepisów?

Dla kogo zmiany na lepsze?

Od 1 stycznia 2023 roku zostały wprowadzone zmiany w przepisach, które dotyczą osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnego sanatorium z KRUS. Po nowelizacji, oprócz rolników aktywnych/pracujących, KRUS może skierować na rehabilitację również emerytów, którym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaca comiesięczne świadczenie emerytalno-rentowe.

Nowa grupa uprawnionych do korzystania z sanatorium z KRUS, może przebywać na bezpłatnym turnusie do maksymalnie 21 dni. Dodatkowo zmieniły się przepisy odnośnie turnusów rehabilitacyjnych, do których uprawione są osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi. 

Turnusy są organizowane w 7-dniowym trybie stacjonarnym. Na turnus regeneracyjny pacjent może być kierowany nie częściej niż 12 miesięcy. Pobyt na turnusie regeneracyjnym jest bezpłatny - wyjaśnia zasady KRUS

Jutro ostatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty do kukurydzy

Ilu nowych uprawnionych skorzysta z sanatorium?

Rolnik pracujący na roli oraz rolnik-emeryt, może skorzystać średnio z trzech zabiegów dziennie w sanatorium, opłacanych w pełni przez KRUS. O rodzaju zabiegów i programie usprawniającym decyduje lekarz pracujący w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Taka forma kuracji przysługuje uprawnionym rolnikom nie częściej, niż co 12 miesięcy kalendarzowych. 

Nowe zasady oznaczają zwiększoną liczbę uprawnionych do korzystania z opieki sanatoryjnej o dodatkowe 840 tys. osób. Dotychczas z zabiegów w sanatorium ufundowanego przez KRUS, korzystało około 14 tysięcy osób rocznie. Pojawiło się ryzyko, że ośrodki sanatoryjne współpracujące z KRUS, będą miały nie lada wyzwanie z umieszczeniem tylu nowych uprawnionych. 

Zbyt mało ośrodków współpracujących z KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na chwilę obecną ma podpisane umowy z następującymi zakładami rehabilitacji leczniczej:

  1. Iwonicz- Zdrój (woj. podkarpackie);
  2. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie);
  3. Horyniec -Zdrój (woj. podkarpackie);
  4. Jedlec (woj. wielkopolskie);
  5. Szklarska Poręba (woj. dolnośląskie);
  6. Świnoujście (woj. zachodniopomorskie).

Tak niewielka ilość obiektów uzdrowiskowych, na coraz to więcej uprawnionych do skorzystania z nich osób, może spowodować potężne utrudnienia w możliwości uzyskania miejsca w sanatorium. 

Przypuszcza się, że tylko około jednej piątej emerytowanych rolników będzie miało możliwość leczyć się w sanatorium. Jeśli KRUS nie rozszerzy współpracy, to sytuacja może wyglądać tak, że miejsce w uzdrowisku zostanie przydzielone na kilka lat do przodu