Jutro ostatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty do kukurydzy
Ostatnie dwa dni składania wniosków o dopłaty do kukurydzy będą bardzo intensywne zarówno dla pracowników Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz dla rolników chcących złożyć wniosek.
Do kogo skierowane są dopłaty do kukurydzy?
Czas na złożenie wniosków o dopłaty do kukurydzy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę, jest wyjątkowo krótki i wynosi zaledwie tydzień.
Nabór wniosków rozpoczęty 22 lutego kończy się w dniu 29 lutego. Według informacji podanych na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 28 lutego zarejestrowano już 123,6 tys. wniosków.
Warunkiem otrzymania pomocy finansowej jest spełnienie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa oraz złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za rok ubiegły, w którym wykazane były uprawy kukurydzy na ziarno.
Protest rolników w Warszawie bez konkretów. "Nic nie załatwiliśmy"W jaki sposób składać wnioski o dopłaty?
Wnioski można składać w wersji papierowej w Biurze Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wnioski można także przesłać listownie na adres biura powiatowego odpowiedniego dla składającego wniosek (za datę złożenia przyjmuje się datę stempla pocztowego).
W przypadku złożenia wniosku przez platformę ePUAP lub przez aplikację mObywatel za datę złożenia przyjmuje się datę nadania.
W dniu 28 lutego biura terenowe otwarte będą do godziny 18:00, natomiast w ostatnim dniu składania wniosków pracownicy ARiMR będą dostępni dla rolników w godzinach 7:00-22:00 lub do ostatniego interesanta.
Jakiej wysokości dopłaty mogą uzyskać rolnicy?
Budżet ustalony na dopłaty do kukurydzy wynosi 1 mld złotych. Wysokość pomocy będzie wyliczona na podstawie zadeklarowanej powierzchni uprawy kukurydzy (z wyłączeniem upraw na kiszonkę) na wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok i będzie ona iloczynem tej powierzchni oraz stawki pomocy ustalonej dla danego gospodarstwa.
- Stawka 1000 złotych obowiązuje w województwie lubelskim i podkarpackim,
- 700 złotych dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego,
- 500 złotych dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.