RolnikInfo.pl > Wiadomości > Andrzej Duda na dożynkach: “Przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty”
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.09.2023 15:41

Andrzej Duda na dożynkach: “Przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty”

Andrzej Duda na dożynkach prezydenckich
MRIRW

24 września 2023 roku odbyły się 9. dożynki organizowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość zgromadziła wiele ważnych postaci, w tym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, sekretarza stanu Ryszarda Bartosika oraz komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Jana Wojciechowskiego, a także szefów instytucji związanych z rolnictwem i przedstawicieli organizacji rolniczych. – Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Wdzięczność dla rolników

Prezydent wraz z małżonką przyjęli chleb upieczony z tegorocznych plonów. 

– Obiecuję go dzielić tak, by go wszystkim w Polsce starczyło i nikomu nie zabrakło – powiedział Andrzej Duda, odbierając bochenek chleba od rolników w trakcie dożynek prezydenckich.

Andrzej Duda podkreślił istotę polskiego rolnictwa i pracy rolników, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy to Polska nigdy nie doświadczyła braku żywności.

– Bezpieczeństwo żywnościowe, samowystarczalność żywnościowa Polski jest ogromną zasługą tego trudu, pracy rolnika, który uświęca ten chleb, który symbolicznie mi przed chwilą przekazano – stwierdził prezydent.

Ochrona interesów polskich rolników

Prezydent w przemówieniu zaznaczył, że obowiązkiem rządu jest ochrona polskich rolników, odnosząc się do wprowadzonego embarga na niektóre produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. 

Według prezydenta, to nie zwykli rolnicy, ale dużo większe, kontrolowane przez oligarchów gospodarstwa, oraz potężne korporacje rolnicze, wytwarzają duże ilości produktów rolnych na skalę przemysłową. Te podmioty dążą do eksportu swoich zbiorów za granicę i szybkiego zbycia ich, ale zwykli rolnicy z Ukrainy nie mają z tym żadnego powiązania.

– Chcę z całą mocą podkreślić, i mówię to do polskich rolników i polskiego społeczeństwa – proszę, żebyście winą za tę sytuację nie obarczali obywateli Ukrainy, zwykłych ludzi, tych zwłaszcza, którzy przybyli do naszego kraju po to, by schronić się tutaj przed wojną, którzy ratowali się przybywając do nas, i którym udzielaliśmy i udzielamy pomoc – powiedział prezydent w przemówieniu.

15 miliardów złotych przekazanych na potrzeby polskiej wsi

Podczas dożynek prezydenckich głos zabrał także szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus. 

Podkreślił, że dotychczas przekazano 15 miliardów złotych na pomoc rolnikom w Polsce. Jest to tzw. pomoc zbożowa, paliwowa, nawozowa, a do tego wsparcie dla projektów związanych z budową silosów.

Minister dodał, że wsparcie będzie również dostępne dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu klęsk żywiołowych, takich jak grad, przymrozki czy huragan. Ta decyzja została podjęta przez rząd w miniony piątek.

Minister dodał, że opracowano program na rzecz odbudowy krajowego przetwórstwa, na którego naprawdę przeznaczy się ponad trzy miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia rolniczego handlu detalicznego, ponieważ obecnie to duże korporacje decydują o cenach produktów rolnych, a nie sami rolnicy. 

 

źródło: MRIRW

Tagi: MRiRW Dożynki
Powiązane