Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Eksport polskich jabłek. Znakomite wieści z 2023 roku
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.11.2023 11:29

Eksport polskich jabłek. Znakomite wieści z 2023 roku

jabłka
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Październik 2023 roku okazał się wyjątkowo udany dla polskiego eksportu jabłek, zyskując uznanie na światowych rynkach. Całkowity wolumen wysłanych owoców przekroczył imponującą liczbę 29 tysięcy ton, docierając do 30 krajów na całym świecie.

Polska eksportuje rodzime jabłka. Egipt na czele listy odbiorców

Największym beneficjentem polskiego eksportu jabłek w październiku 2023 roku pozostaje Egipt, do którego trafiło imponujące 10 032 tony owoców. To znacząca liczba, potwierdzająca stabilność i rosnącą popularność polskich jabłek na egipskim rynku. Porównując te dane z ubiegłorocznymi, warto zaznaczyć, że Egipt utrzymuje swoją pozycję jako kluczowy partner handlowy dla polskich sadowników.

Nowe horyzonty: polskie jabłka podbijają Indie i Arabię Saudyjską

W październiku 2023 roku Polska zyskała także nowe rynki zbytu. Indie stały się drugim co do wielkości odbiorcą polskich jabłek, importując imponujące 4 628 ton. Trzecią pozycję zajmuje Królestwo Arabii Saudyjskiej, gdzie trafiło 2,3 tys. ton jabłek. To wyraźny sygnał, że polskie jabłka zdobywają uznanie nie tylko na stałych rynkach, ale także zdobywają nowe grono miłośników w różnych częściach świata.

Różnorodność rynków: polska potęga na światowej mapie jabłek

Warto podkreślić, że październik 2023 roku to nie tylko kontynuacja udanych relacji handlowych z Egiptem, ale także ekspansja na rynki takie jak Indie czy Arabia Saudyjska. Dodatkowo Polska utrzymuje zainteresowanie swoimi jabłkami w krajach jak Kazachstan (2 455 ton), Jordania (2 127 ton), Bangladesz  (1 290 ton) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (1 192 tony). Te liczby potwierdzają, że Polska jest potęgą na światowej mapie handlu jabłkami, z sukcesywnie rosnącym udziałem na różnych kontynentach.

źródło: sady ogrody.

Tagi: Jabłka