Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Jarosław Kaczyński jednak przeforsuje "Piątkę dla zwierząt"? Zdumiewające doniesienia z obozu KO
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.11.2023 11:34

Jarosław Kaczyński jednak przeforsuje "Piątkę dla zwierząt"? Zdumiewające doniesienia z obozu KO

Jarosław Kaczyński
Wojciech Olkusnik/East News

Wedle informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą”, Koalicja Obywatelska może szykować się do wprowadzenia nowego pakietu zmian w prawie dotyczących praw zwierząt, podobnych do wcześniej proponowanej kontrowersyjnej "Piątki dla zwierząt". Czy Polska stoi przed kolejnym etapem debaty na temat dobrostanu zwierząt?

 

Nowa "Piątka dla zwierząt" na horyzoncie?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń dla polskiej wsi w 2020 roku była tzw. Piątka dla zwierząt zaprezentowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa przewidywała m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych oraz większe kompetencje organizacji pozarządowych i zakaz trzymania psów na łańcuchach. Pomysł partii rządzącej spotkał się z gigantycznym sprzeciwem rolników oraz mnóstwem protestów. 

Wiosną 2021 roku projekt został finalnie zarzucony.  O prozwierzęcych reformach prawa poinformował “Rzeczpospolitą” Paweł Suski z Koalicji Obywatelskiej.

Co nowego? M.in. monitoring rzeźni

Planowane zmiany obejmują m.in. obowiązek chipowania psów i kotów, zakaz trzymania psów na łańcuchach, uregulowanie sytuacji prawnej schronisk, wprowadzenie obowiązkowego monitoringu w rzeźniach oraz zakaz stosowania klatek obrotowych przy uboju rytualnym bez ogłuszenia.

Nadzieje na poparcie

Nowy pakiet zmian Koalicji Obywatelskiej napotyka na sprzeciw części polityków PSL, jednak posłowie KO liczą na poparcie ze strony PiS. Czy Polska stoi przed kolejnym etapem debaty na temat dobrostanu zwierząt? Odpowiedź na to pytanie może wpłynąć na kształt przyszłego prawa dotyczącego zwierząt w Polsce.

źródło: portalspozywczy.pl