RolnikInfo.pl
pogoda imgw

unsplash.com / fot. freestocks

IMGW: eksperymentalna prognoza pogody na początek zimy 2021

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć dopiero co zaczęła się kalendarzowa jesień, wiele osób zastanawia się, czy tegoroczna zima będzie należała do surowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki eksperymentalnej prognozy pogody na listopad, grudzień i styczeń, z których wynika, że nadchodząca zima nie będzie cechować się szczególnie niskimi temperaturami.

Warto dodać, że eksperymentalna prognoza pogody oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat, a jej wyniki mają charakter orientacyjny.

IMGW: zima nie będzie zbyt surowa

Ze względu na postępujące globalne ocieplenie mroźne i długie zimy typowe dla polskiej szerokości geograficznej powoli odchodzą do historii, a ich miejsce zajmują okresy niezbyt dotkliwego chłodu, urozmaicone obfitymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Jakiej zimy możemy spodziewać się na przełomie 2021 i 2022 roku? Wedle ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura w nadchodzących miesiącach wpisze się w trend ostatnich lat: temperatury nie będą rekordowo niskie, a w wielu miejscach w kraju częściej będzie padać deszcz niż śnieg.

Eksperymentalna prognoza pogody na listopad, grudzień i styczeń na podstawie wyników temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat pokazuje, że listopadowa aura wpisze się w wieloletnią średnią. Najwięcej opadów spodziewają się mieszkańcy Koszalina, Zakopanego i Katowic. Najniższe temperatury - rzędy 3-3,5 stopni Celsjusza - wystąpią najprawdopodobniej w Zakopanem i Suwałkach.

Prognozy synoptyczne na grudzień i styczeń

Synoptycy wskazują, że grudzień również nie powinien zaskoczyć temperaturą i opadami atmosferycznymi w porównaniu do średniej wieloletniej. W ostatnim miesiącu roku najzimniej ma być w Zakopanem i wschodniej Polsce (od -3 do -1 stopnia Celsjusza); najcieplej - na Pomorzu (do 3 stopni powyżej zera). Najwięcej opadów ma pojawić się w Koszalinie, Szczecinie i Zakopanem. Najmniej - w Opolu.

Styczeń 2022 roku może odbiec od wartości średnich synoptycznych z ostatnich trzydziestu lat. Specjaliści IMGW spodziewają się, że początek nowego roku będzie cieplejszy, a opadów atmosferycznych będzie mniej.

W tradycyjnie najzimniejszych Suwałkach termometry mają wskazać od -4,5 do -1,7 stopni Celsjusza. Najwyższych temperatur można spodziewać się na wybrzeżu - od 0,7 do 2 stopni powyżej zera. Najobfitsze opady wystąpią w Zakopanem, Koszalinie i Gdańsku.

Warto pamiętać, że przedstawione wyniki eksperymentalnej prognozy pogody cechują się sprawdzalnością na poziomie 60-70% w kwestii temperatur i powyżej 40% w przypadku opadów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: zderzenie ciągnika i BMW. Pięć osób rannych

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Władze unijne podpisały deklarację ws. Dnia Rolnictwa Ekologicznego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: IMGW

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >