RolnikInfo.pl
pogoda imgw

unsplash.com / fot. freestocks

IMGW: eksperymentalna prognoza pogody na początek zimy 2021

29 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć dopiero co zaczęła się kalendarzowa jesień, wiele osób zastanawia się, czy tegoroczna zima będzie należała do surowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki eksperymentalnej prognozy pogody na listopad, grudzień i styczeń, z których wynika, że nadchodząca zima nie będzie cechować się szczególnie niskimi temperaturami.

Warto dodać, że eksperymentalna prognoza pogody oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat, a jej wyniki mają charakter orientacyjny.

IMGW: zima nie będzie zbyt surowa

Ze względu na postępujące globalne ocieplenie mroźne i długie zimy typowe dla polskiej szerokości geograficznej powoli odchodzą do historii, a ich miejsce zajmują okresy niezbyt dotkliwego chłodu, urozmaicone obfitymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Jakiej zimy możemy spodziewać się na przełomie 2021 i 2022 roku? Wedle ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura w nadchodzących miesiącach wpisze się w trend ostatnich lat: temperatury nie będą rekordowo niskie, a w wielu miejscach w kraju częściej będzie padać deszcz niż śnieg.

Eksperymentalna prognoza pogody na listopad, grudzień i styczeń na podstawie wyników temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat pokazuje, że listopadowa aura wpisze się w wieloletnią średnią. Najwięcej opadów spodziewają się mieszkańcy Koszalina, Zakopanego i Katowic. Najniższe temperatury - rzędy 3-3,5 stopni Celsjusza - wystąpią najprawdopodobniej w Zakopanem i Suwałkach.

nawóz

Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

CZYTAJ DALEJ

Prognozy synoptyczne na grudzień i styczeń

Synoptycy wskazują, że grudzień również nie powinien zaskoczyć temperaturą i opadami atmosferycznymi w porównaniu do średniej wieloletniej. W ostatnim miesiącu roku najzimniej ma być w Zakopanem i wschodniej Polsce (od -3 do -1 stopnia Celsjusza); najcieplej - na Pomorzu (do 3 stopni powyżej zera). Najwięcej opadów ma pojawić się w Koszalinie, Szczecinie i Zakopanem. Najmniej - w Opolu.

Styczeń 2022 roku może odbiec od wartości średnich synoptycznych z ostatnich trzydziestu lat. Specjaliści IMGW spodziewają się, że początek nowego roku będzie cieplejszy, a opadów atmosferycznych będzie mniej.

W tradycyjnie najzimniejszych Suwałkach termometry mają wskazać od -4,5 do -1,7 stopni Celsjusza. Najwyższych temperatur można spodziewać się na wybrzeżu - od 0,7 do 2 stopni powyżej zera. Najobfitsze opady wystąpią w Zakopanem, Koszalinie i Gdańsku.

Warto pamiętać, że przedstawione wyniki eksperymentalnej prognozy pogody cechują się sprawdzalnością na poziomie 60-70% w kwestii temperatur i powyżej 40% w przypadku opadów.

Wyzwanie dla prawdziwych znawców! 1 na 10 osób jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 6

Odnawialne źródła energii to:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: zderzenie ciągnika i BMW. Pięć osób rannych

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Władze unijne podpisały deklarację ws. Dnia Rolnictwa Ekologicznego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: IMGW

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >