RolnikInfo.pl > Wiadomości > IMGW: To najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 25.09.2023 19:04

IMGW: To najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

termometr
Pixabay

Zdaniem meteorologów wszystko wskazuje na to, że będzie to najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury. Do końca miesiąca jeszcze kilka dni, ale nawet nagłe ochłodzenie nie pomoże w tej sytuacji.

Wrzesień 2023

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w mediach społecznościowych o swoich przypuszczeniach. 

"Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - pisze IMGW.

Anomalia temperatury we wrześniu

Poprzez dodatnią anomalię meteorolodzy rozumieją wyjątkowo wysokie temperatury, jak na drugą połowę września. IMGW, by wyliczyć ich wartość, porównał temperatury września 2023 r. do średniej z ostatnich lat.

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Gdzie występują największe i najniższe anomalie temperatury?

Ze zgromadzonych danych i wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują w głównej mierze na południowym wschodzie - wartość anomalii na poziomie +2,6 st. w Nowym Sączu. Natomiast w pozostałej części kraju anomalie zbliżają się już do 4 st.

Meteorolodzy ustalili, że zdecydowanie najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzydziestu lat.