Komisja Europejska zwiększy limit pomocy de minimis dla polskich rolników. Wznowienie wypłat może ruszyć jeszcze w 2024 roku
Niedawno pisaliśmy o zapowiedziach wybranej na kolejną kadencję szefowej KE Ursuli von der Leyen, dotyczących wzniesienia europejskich rolników na wyżyny, a tu takie wieści. Komisja Europejska pracuje nad zwiększeniem limitu tzw. pomocy de minimis dla polskich rolników. Limit krajowy na poziomie 295 mln euro miał zostać wyczerpany, a teraz zostanie powiększony niemal dwukrotnie.
KE pracuje nad zwiększeniem limitu pomocy de minimis
Ta wiadomość może pozytywnie wpłynąć na przyszłość polskich rolników. Potwierdziło ją już Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przesłanej dla PAP odpowiedzi. Komisja Europejska opracowuje projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego pomocy de minimis w rolnictwie. Co ma się zmienić? Między innymi zostanie powiększony krajowy limit dla naszego kraju z dotychczasowo przysługujących Polsce 295 na 512 mln euro.
Resort rolnictwa z optymizmem przyznaje, że jeśli przepisy zmiany tego rozporządzenia wejdą w życie jeszcze przed końcem 2024 roku, wówczas producenci rolni będą mogli na nowo ubiegać się o pomoc de minimis w rolnictwie i to jeszcze w tym roku.
Dramatyczne chwile na polu. Glebogryzarka wciągnęła rolnikowi rękęPolska wyczerpała dostępny limit pomocy de minimis w rolnictwie
Ta forma pomocy skierowana jest w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców, a udziela jej państwo. Mała wartość tej pomocy nie zakłóca konkurencji w unijnym wymiarze, a także nie potrzebna jest notyfikacja Komisji Europejskiej. Jedno przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie do 200 tys. euro pomocy de minimis, w ciągu trzech lat kalendarzowych, dotyczy bieżącego oraz dwóch poprzednich.
Już 2 sierpnia 2024 r. wykorzystany limit pomocy de minimis wynosił 295 932 125,00 euro, to oznacza, że Polska wyczerpała już 100% krajowego limitu. Limit ten, jak wskazuje resort rolnictwa, jest monitorowany za pomocą aplikacji SRPP (System Rejestracji Pomocy Publicznej). Niestety w konsekwencji braku funduszy w puli pomocy de minimis oznacza, że nie można już udzielać wsparcia producentom rolnym.
O co chodzi w pomocy de minimis w rolnictwie?
W aplikacji Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej niemalże od razu po wyczerpaniu całej dostępnej puli krajowego limitu pomocy de minimis, pojawił się komunikat o braku możliwości dalszego udzielania pomocy rolnikom. Będzie to możliwe dopiero od 1 stycznia 2025 roku, chyba że Komisja Europejska zdąży opracować projekt zmian w rozporządzeniu przed końcem obecnego roku, wówczas pomoc zostanie wznowiona.
W zakres pomocy de minimis w rolnictwie wchodzą: ulga uznaniowa, czyli umorzenie, odroczenie, rozłożenie na raty podatku rolnego oraz zwolnienie i ulga z tytułu nabycia gruntów na utworzenie nowego lub powiększenie obecnego gospodarstwa rolnego, ale nieprzekraczającego 100 hektarów.