RolnikInfo.pl > Wiadomości > Masz małe gospodarstwo? Przedłużono czas naboru wniosków o dopłaty
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 15.05.2023 13:00

Masz małe gospodarstwo? Przedłużono czas naboru wniosków o dopłaty

None
unsplash.com

Jak informuje ARiMR, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. W bieżącym roku rolnicy mogą liczyć na nowe typy płatności, m.in. związane z ochroną środowiska. Dotacje są przewidziane także – jak co roku – dla małych, ekologicznych gospodarstw. 

Przedłużony termin naboru wniosków o płatności bezpośrednie

Rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich nieco dłużej niż planowano pierwotnie – biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą czekały na dokumenty od producentów rolnych do 30 czerwca 2023 roku. Co istotne, swojej szansy na wsparcie finansowe nie stracą również spóźnialscy, którzy dostarczą wnioski po wspomnianym terminie, jednakże każdy dzień zwłoki będzie oznaczał finalnie wypłaconą dopłatę pomniejszoną o 1%. Korekty we wnioskach, bez wpływu na wysokość płatności, będzie można nanosić do 17 lipca 2023 roku. Po tym terminie za każdy dzień opóźnienia będzie odejmowany 1% wartości dopłaty. Ostateczny termin składania i korygowania dokumentów to 25 lipca 2023 roku.

Małe gospodarstwa mogą skorzystać na dopłatach

Płatności bezpośrednie rolnicy mogą otrzymywać w ramach szeregu rozmaitych działań. Wśród nich są tzw. płatności ekologiczne, które są nowym rodzajem zobowiązania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Obejmują one m.in. małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi, premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz przyznanie kosztów transakcyjnych.

Innym nowym zobowiązaniem w ramach WPR na lata 2023-2027 są płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, w tym m.in. płatność za retencjonowanie wody na obszarach przyrodniczych.  

Cała lista płatności, o które można ubiegać się w 2023 roku znajduje się na portalu ARiMR.

Jak składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich?

Kluczową informacją w przypadku składania dokumentów o przyznanie płatności bezpośrednich jest fakt, że nabór wniosków jest prowadzony przez ARiMR jedynie poprzez internetową aplikację eWniosekPlus. Oznacza to tym samym, że rolnicy nie mogą wysłać wniosku drogą pocztową lub złożyć go osobiście w biurze powiatowym ARiMR. Warto dodać, że wszystkim osobom, które potrzebują pomocy w zakresie wypełnienia wniosku drogą elektroniczną, bezpłatne wsparcie oferują eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR