RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ministerstwo rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Ministerstwo rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy - przedłużony
Arcaion/Pixabay

- Ponownie, od 29 marca do 11 kwietnia br., został przedłużony termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna - poinformowało dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak już wcześniej informowaliśmy, pod koniec minionego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczący przedłużenia terminu, w którym przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS przysługiwał do 28 marca 2021 roku, tj. do minionej niedzieli. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Dla kogo zasiłek opiekuńczy w KRUS?

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice i domownicy, ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy ze względu na zamknięcie żłobka, przedszkola, czy szkoły z powodu pandemii koronawirusa, muszą sprawować opiekę nad swoim dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy obejmuje opiekę nad dziećmi do 8 roku życia, bądź dziećmi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Zamknięte żłobki i przedszkola 

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi obostrzeniami, które obowiązują od 27 marca 2021 roku do 9 kwietnia 2021 roku, opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach obejmować będzie jedynie pociechy służb porządkowych i medyków. Jak zaznaczono na stronie rządowej, ze względu na bezpieczeństwo dzieci placówki zostają zamknięte, jednak rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Co więcej, jak wynika z nowych rozporządzeń, nie ulegają zmianie zasady odnośnie do edukacji dzieci w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - uczniowie kontynuują nauczanie zdalne. 

Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś o kolejnych 16 965 nowych przypadkach zakażenia. Łącznie od początku pandemii potwierdzono z 2 267 964 zakażeń, a 51 932 osób zmarło. 

Fot. Twitter/ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: MRiRW, GOV, Twitter/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Zdrowia