MRiRW - płatności dobrostanowe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 28 Kwietnia 2021

Ministerstwo rolnictwa ws. rozszerzenia płatności dobrostanowych 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 14 kwietnia bieżącego roku wystąpił do ministra rolnictwa wnioskiem Łódzkiej Izby Rolniczej o umożliwienie hodowcom zwierząt gospodarskich wsparcia z PROW na lata 2014-2020 w ramach "Dobrostan zwierząt". Jak pokreślono, o wsparcie mogą ubiegać się od ubiegłego roku rolnicy, którzy posiadają świnie i krowy. Od 2021 roku natomiast o wsparcie mogą również hodowcy owiec. 

- Hodowcy pozostałych gatunków zwierząt nie mają takiej możliwości, Wobec powyższego wnioskujemy, aby rolnicy-hodowcy pozostałych gatunków zwierząt gospodarskich mogli również skorzystać z tego działania - wskazano we wniosku do MRiRW.

MRiRW na chwilę obecną nie przewiduje zmian

Jak wskazano w odpowiedzi, rok 2020 jest ostatnim rokiem, kiedy realizowane jest wsparcie w ramach działania "Dobrostan zwierząt" z PROW 2014-2020 i dodano, że "na chwilę obecną nie jest przewidziane rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach działania". Jednocześnie, zapowiedziano, że planowane jest rozszerzenie wsparcia o kury nioski, kurczęta brojlery, indyki, konie oraz opasy.

Andrzej przedstawi ojcu kogoś ważnego. Andrzej przedstawi ojcu kogoś ważnego. "Ktoś, na kogo Gienek czekał od dawna"Czytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Niemniej jednak pragnę zwrócić uwagę, że planuje się rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach planowanej do wdrożenia w Planie Strategicznym interwencji dotyczącej dobrostanu zwierząt (która będzie kontynuacją obecnie wdrażanego działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020) o kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa, opasy i konie - pojawiło się w odpowiedzi.

Stawki w ramach "Dobrostan zwierząt" z PROW 2014-2020

Stawki w kampanii w 2021 roku w ramach płatności dobrostanowej za sztukę zwierzęcia wynoszą:

  • dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach - 301 zł,
  • dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach - 24 zł,
  • dobrostan loch - dostęp do wybiegu - 612 zł,
  • dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu - 33 zł,
  • dobrostan krów mlecznych - wypas - 185 zł,
  • dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo- zwiększona powierzchnia w budynkach - 595 zł,
  • dobrostan krów mamek - 329 zł,
  • dobrostan owiec - zwiększona powierzchnia w budynkach - 133 zł.

Więcej na temat "Dobrostanu zwierząt" w kampanii 2021 roku można przeczytać na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR, ARiMR

Następny artykuł