Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Najnowsza prognoza pogody może zaskoczyć. Synoptycy nie mają wątpliwości
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.01.2024 22:07

Najnowsza prognoza pogody może zaskoczyć. Synoptycy nie mają wątpliwości

kwiatek wiosną  leżący termometr
Pixabay/shapkasushami Pixabay/Peyesces

Choć dopiero początek roku i styczeń w połowie za pasem to już dziś możemy przedstawić pierwsze prognozy długoterminowe według sugestii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jaka będzie nadchodząca wiosna, co przyniosą nam nadchodzące miesiące? Sprawdziliśmy to.

Wiosna, ach to ty

Najnowsze dane meteorologiczne na luty, marzec, kwiecień i maj sugerują, że początek roku w rolnictwie nie rozpocznie się najlepiej dla rolników. IMiGW spodziewa się, że suma opadów przekroczy normę wieloletnią (od 1991-2020 roku). Mokry początek sezonu może przysparzać trudności rolnikom, którzy nie będą mogli rozpocząć nawożenia na polach czy pierwszych wiosennych zasiewów. Wzrost roślin może spowolnić niższa niż zazwyczaj temperatura w kwietniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że prognozy długofalowe pokazują nam jedynie przybliżone warunki pogodowe.

- Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - przekazuje IMGW, podając prognozę długoterminową.

Cukier z Ukrainy wywołuje wielki niepokój. Jest pilne pismo do resortu rolnictwa

LUTY/MARZEC

IMiGW przewiduje dobrą wiadomość dla tych, którzy oczekują stabilnych warunków atmosferycznych na początku wiosny. Luty w całej Polsce przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej. Natomiast opady atmosferyczne zebrane w całym tym miesiącu najprawdopodobniej będą się kształtować powyżej normy wieloletniej. 

W marcu sytuacja termiczna prawdopodobnie pozostanie stabilna, a średnia temperatura powietrza z całego miesiąca powinna się mieścić w granicach norm wieloletnich. Mapa opadów z całego miesiąca wskazuje na przekroczenie normy wieloletniej, co może znacznie utrudnić rolnikom prace na polach. 
 

KWIECIEŃ/MAJ

Musimy przygotować się na chłodniejszy kwiecień. Meteorolodzy IMGW przewidują, że średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej utrzyma się poniżej normy wieloletniej. Jednak opady atmosferyczne mogą przekroczyć normy wieloletnie, a to może być dla rolników nieprzyjemna wiadomość.

Maj za to przyniesie nam stabilizację w pogodzie. Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą się mieścić w zakresie norm od 1991 do 2020 roku. To będzie dobry miesiąc na organizowanie majówki w plenerze czy pierwszego grillowania. 

Tagi: IMiGW Pogoda