Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wojsko chce powołać 230 tys. osób. Wiadomo, kto dostanie wezwanie. Co z rolnikami?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 13.01.2024 16:26

Wojsko chce powołać 230 tys. osób. Wiadomo, kto dostanie wezwanie. Co z rolnikami?

polski żołnierz
Pixabay/expresselblag

Niebawem w Polsce ruszy kwalifikacja wojskowa. Sprawdziliśmy, czy rolnicy będą musieli stanąć przed komisją i zmierzyć się z ćwiczeniami. Jakie roczniki obejmie wezwanie oraz obecne kategorie zdolności do służby.

Tysiące wezwań na komisję

Wojskowe Centrum Rekrutacji tylko w 2024 roku może powołać na ćwiczenia nawet 230 tys. osób. W Polsce powszechny obowiązek służby wojskowej obejmuje głównie mężczyzn, ale w niektórych przypadkach także kobiety. Wyznaczono termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na 12 stycznia 2024 roku. Czas trwania kwalifikacji rozłoży się w czasie od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Które osoby zostaną postawione przed komisją? Oto lista:

  • mężczyźni urodzeni w 2005 roku;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; 
  • kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny; 
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej

Osoby, które w latach 2022/2023:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia ( jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej);
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, (jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej); 

Komisja wojskowa ma obowiązek sprawdzić też:
1. Tożsamość osoby podlegającej stawieniu się do kwalifikacji wojskowej.
2. Określić zdolność fizyczną i psychiczną do służby wojskowej osoby, która podlega stawieniu się do kwalifikacji.
3. Wstępne przeznaczenie osoby podlegającej stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej.
4. Wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej oraz przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji.
5. Przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej.
6. Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej.
7. Nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
 

Najnowsza prognoza pogody może zaskoczyć. Synoptycy nie mają wątpliwości

Kogo ominie stawienie się przed komisją?

W ramach kwalifikacji wojskowej, osoby wezwane będą miały nadane kategorie zdolności do służby wojskowej od A do E. 
Kategoria A — zdolny do czynnej służby wojskowej z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej
Kategoria B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej; 
Kategoria D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; 
Kategoria E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
Przepisy “Ustawy o obronie ojczyzny” regulują kary w razie niestawiennictwa na komisję wojskową. Jeśli wezwany nie stawi się w Centrum Rekrutacji bez uzasadnienia przyczyny, może otrzymać od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta karę grzywny lub będzie doprowadzony przymusowo na policję. Istnieją jednak przypadki, w których :

  • można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osoby w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208), 
  • całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251), 
  • zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100).

Kiedy rolnik nie zostanie powołany do stawienia się przed komisją?

Obowiązkowi obrony ojczyzny podlegają wszyscy obywatele polscy, którym pozwala na to stan zdrowia oraz wiek. Dotyczy to zatem także rolników, którzy otrzymali kategorię A i zostali powołani do ćwiczeń. Jednakże MON zapewnia, że " w kontekście rolników stosuje się zasadę ograniczania powołania na ćwiczenia żołnierzy rezerwy tych, którzy prowadzą intensywną hodowlę, a także podczas prowadzonych przez nich nasilonych prac polowych. Niemniej jednak, wspomniane zapisy ustawy o obronie ojczyzny nie przewidują wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe". 

Ministerstwo Obrony Narodowej oznajmiło, że ćwiczenia wojskowe rezerwistów zaplanowane są w krótkiej formie czasowej- od 2 do 5 dni, zaś rolnicy mają odpowiedni czas na odwołanie według zasad Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

" Zgodnie z zapisami, które uwidocznione są na karcie powołania, każda z osób może ubiegać się o zwolnienie z ćwiczeń wojskowych poprzez odwołanie do organu wyższej instancji, czyli Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Składane jest ono za pośrednictwem danego Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie czternastu dni od dnia doręczenia karty powołania" – tłumaczy MON. 

Tagi: Rolnicy